,

Ослабе 100 кг. и ја победи депресијата: Внесуваше 10.000 калории на ден

Пред десет години, неговиот татко почина, а Ендру беше во депресија. Тој јадеше 10.000 калории на ден, така што кога достигна 240 килограми веќе не можеше да стане од кревет. Потоа, тој реши да пресече...

На Американецот Ендру Голдблат (25), татко му починал кога имал 15 години. Поради ова, тој падна во тешка депресија.

Од секогаш имал вишок на килограми и неговата тежина постојано се зголемувала, што било исклучително голем проблем бидејќи  играл рагби. Сепак, поради смртта на неговиот татко, се сеќава  Ендру, тој започнал да бега од реалноста. Лежел во кревет и само јадел и не разговарал со никого. Тој едвај можел да се движи.

Скоро секој ден јадел околу 10 000 калории, а за пет години се „здебели“ повеќе од 90 килограми. Во еден момент достигна дури 240 килограми на 198 сантиметри висина.

Случајот колмунира кога се разболе и лекарите од брзата помош не можеа да го изнесат од собата на носилки, бидејќи тој беше претежок. Тие предложиле да сече еден ѕид од куќата и да се користи виљушкар за да се транспортира, но потоа тој успеа да стане на нозе и да се искачи по скалите. Тоа беше моментот кога Ендрју реши да го промени својот живот и да ги смени навиките.

Бидејќи прекумерна тежина го оневозможи веднаш да започне интензивен тренинг во теретана, па затоа тој започна да пешачи. Одеше 1600 метри на ден, што му траеше околу 35 минути. Со текот на времето, тој внимавал на диетата, осигурувајќи се дека јаде доволно макронутриенти (протеини, јаглени хидрати, масти) со помал внес на калории.

- Кога ми беше здодевно пешачењето, отидов во теретана и почнав да кревам тегови. Навистина ми се допадна “, вели тој. Тој никогаш не следел режим на тренинг или план за диети, но се обидел да го најде она што е најдобро за него.

- Јас полека и сигурно ќе ја победам оваа битка. Постојано се обидувам да направам друга вежба за да изгубам поголема тежина. Се предизвикувам себе си никогаш да не изгледам како порано “, вели тој. За пет години тој изгуби тежина од 240 на 145 килограми. Големината на кошулите од 5XL падна на XL, а половината се намали од 188 на 111 сантиметри.

Тој сака да го спореди својот напредок со снежни топки што се тркалаат надолу додека не стане лавина.

„Тешката работа се исплати и добрите работи не се случуваат преку ноќ“, вели тој. Тој продолжува да си вели на себе си: „Биде горд, но никогаш задоволен“.

Неговото семејство е воодушевено, а луѓето не го препознаваат.

„Неверојатно е чувството буквално да станете нов човек, само со напорна работа и решеност“, вели Ендру, додавајќи дека добриот изглед ви дава голема самодоверба. Нему му е драго што ги охрабрува другите да го сторат истото.

„Вие сте единствената личност која може да си помогнете и да направите промена“, заклучува тој.