Оставете го 24 часа потопено во вода: Кога ќе го испиете, ќе направи чуда за вашиот организам

Покрај тоа што ги ставате во разни колачи, можеби досега сте слушнале колку е здраво да јадете по неколку зрна од суво грозје, бидејќи на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да регулирате нови маснотии во крвта и многу повеќе.

Сувото грозје е добар извор на енергија поради високата содржина на јаглени хидрати, природен диуретик полн со растителни влакна што помага во варењето, стимулира подобра циркулација на крвта, а исто така содржи антиоксиданси кои се борат со слободните радикали и помагаат во спречување на рак на дебелото црево.

Освен што го консумираме како овошје, најдовме уште еден одличен начин за консумирање суво грозје. Имено, водата од суво грозје може да биде исклучително добар природен пијалок со повеќе позитивни својства.

Се што треба да направите е да потопите малку суво грозје во вода 24 часа, да го процедите и да ја испиете оваа вкусна течност. Ова е идеален начин на конзумирање за оние кои навистина не сакаат суво грозје, бидејќи вкусот е сосема поинаков.

Ова се својствата на водата од суво грозје:

- богатство од витамини и минерали - помага во исфрлање на нечистотиите од телото - помага во детоксикација на црниот дроб - овозможува добро варење

- поради своите биофлавоноидни својства, сувото грозје ги ослободува своите корисни хранливи материи кои се пренесуваат во водата и стануваат моќен антиоксиданс.

Рецепт:

Половина чаша суво грозје се става во ладна вода, се покрива и се остава да отстои 15 минути. Исплакнете добро под млаз вода, а потоа истурете во зовриена, изладена вода во чаша.

Сувото грозје треба да стои во вода 24 часа. Следниот ден, пред појадок, пијте ја течноста, и секако може да се изеде и само сувото грозје.

извор:espreso.co.rs