Ова е најскапиот помфрит во светот: Порција чини 200 американски долари (ФОТО+ ВИДЕО)

Ресторанот „Серендипити“ од Њујорк може да се пофали со три светски рекорди за најскапи јадења, а последниот на Гинисовата листа е помфрит, чија порција чини дури 200 долари.

Овој помфрит е направен од компири Чипербек, кои се бланширани во оцет и шампањ. Потоа се пржи во чиста маст од гуска, не еднаш туку двапати, поради што е крцкав однадвор и мек одвнатре.

Попрскан со злато за јадење и зачинет со сол од тартуфи и масло од тартуфи, се сервира на кристална чинија со орхидеи, тартуфи и сос од сирење Морнеј. Сосот содржи и тартуфи.


„Туртуфите се главната sвезда овде“, рече главниот готвач Фредерик Шон-Каверт.

Во моментов постои листа на чекање од осум до десет недели за овој помфрит.


Серендипити веќе собори два Гинисови рекорди за најскап хамбургер, кој чини 295 долари и сладолед од 1.000 долари.

Гинисовата книга на рекорди потврди дека на 13 јули помфритот од овој ресторан е официјално најскапиот на планетата.


Фото: Luxury Launches/ Instagram/Твитер