„Ова во Катар е светски срам, финансираат терористи! Таму има пијалаци и жени за да ги забавуваат богатите“

-Финансираат тероризам, ги кршат човековите права, а тоа не е од вчера. Повеќе би сакал да го дадам на Авганистан за талибанците да го организираат отколку на Катар - вели Хасан Хајдар Диаб за Катар. Деа Реџиќ разговараше со него во студиото на ТВ Вечерњи

Одлуката на ФИФА Мундијалот да му го додели на Катар предизвика многу контроверзии. Каква земја е Катар во студиото на Вечерњи лист, коментира надворешнополитичкиот новинар Хасан Хајдар Диаб, кој одлично ги познава состојбите на Арапскиот Полуостров. Деа Реџиќ за домаќинството на Светското првенство во катарската пустина и за организацијата на најконтроверзниот турнир разговараше со репортерот роден во Либан.

- Се надевав дека отворањето на СП ќе биде подобро со оглед на тоа колку пари се вложени. Очекував спектакл, но беше доста скромно. Требаше да настапи Либанец, но тој беше осуден во Либан на 15 години затвор. Добро е што либанската влада не дозволи еден терорист да дојде на отворањето - рече Хајдар Диаб и додаде: - Катар е мала земја. Тие се најбогати, но имаат комплекси. Тие не можат да бидат сила како Саудиска Арабија, но не можете да верувате колку Катар има влијание врз Турција, Либија, движењето Хамас... Тие финансираат се‘ и така добиваат моќ. Има многу забелешки за организацијата. Американски новинар сакал да влезе на стадион со ЛГБТ симболи, но тие не му дозволиле.

- Зошто организирате ваква манифестација ако нешто прекршите и забраните? Таму сè треба да биде бесплатно. Катар е муслиманска земја и се разликува од Западот. Ама треба да знаеш дека ќе ти дојдат алкохоличари, наркомани, гејови... Нема да дојдат тие што само ќе те обожуваат. Катар има комплекс. Тие се мала земја и сакаат да покажат дека имаат пари и дека можат.

Што ќе биде со стадионите по СП?

 - Што им е гајле за стадионите? Имаат екипи кои се во рангот на нашата четврта лига. Тие стадиони не им значат ништо. Сакаа да покажат дека можат најдобро. Денес Катар се обидува да им парира на сите земји во регионот. Но не може го направи тоа, но финансира некои групи. Кој беше најголемиот финансиер на Арапската пролет? Кога имаш пари, можеш се‘, семоќен си. Можеш да се образуваш, но остануваш примитивен. Не сакам никого да навредам, но ова се фактите.

 - Срамота е за светот. Верувам дека ќе беше подобро да беше организирана од Саудиска Арабија, иако таа земја е многу порадикална. Катар е земја која имаше политички односи со талибанското движење. САД се голема сила, а Катар е мала трошка. И тогаш им рекоа на Американците дека ако сакаат да преговараат со талибанците, може да поминат преку нив.

- Во Куранот се вели дека тој што пие, продава и носи алкохол е проколнат. За да не направат грев, испаѓа дека продаваат алкохол на странци што живеат долу. А во Катар можете да пиете по хотели, да нарачате жена... Многу Либанки, Сиријки и други отишле таму како модели, а Катар не е престолнина на модата.

- Катарците знаеја за што е таква организација на Мундијалот. Се‘ треба да се дозволи или се‘ да се забрани. Физичкиот контакт таму е крајно проблематичен. Девојка и момче не можат да делат соба. Странците не ги сметаат за луѓе, мислат дека се робови. Тие мислат дека можат да прават што сакаат со пари. Бев шокиран кога Катар го доби домаќинството на Мундијалот.

- Зарем не е лицемерно да се дојде во земја која најмногу ги крши човековите права? Колку Катар е одговорен за смртта на илјадници и илјадници Сиријци. Катар ги финансира џихадистите во Сирија. 

Што ако САД бидат домаќини на Светското првенство?

 -САД и Катар можат да се споредат, САД сепак се демократска земја. Сепак, постои голема, голема разлика. Јас сум меѓу најголемите критичари на американската политика на Блискиот Исток. Но, Катар финансираше бројни организации како што е Арапската пролет.

Дали новинарите треба да го бојкотираат СП?

- Не. Мора да ја презентираме само вистината. Мислам дека Катар не требаше да ја добие организацијата. Не се на тоа ниво, таму има многу проблеми. Финансираат тероризам, ги кршат човековите права и тоа не само вчера. Повеќе би сакал талибанците да го организираат тоа во Авганистан отколку во Катар.


Фото: Youtube - screenshoot