Паметни часовници: Мали компјутери на рака

Иако многумина беа против паметни часовници, денес тие стануваат еден од најпопуларните и барани типовина часовници. За разлика од „обичните“ часовници што покажуваат само време и датум, овие часовници се како мини компјутери кои можат да ви го кажат времето, вашата физичка состојба, можат да ви покажат пораки, па дури можете да ги користите за пристап до социјалните мрежи.

Многу од овие часовници имаат и навигација, како и други корисни апликации што го олеснуваат секојдневниот живот. Овој пат, решивме да ви ги претставиме најпопуларните паметни часовници кои се комплетен хит оваа година.

Еве за што се работи паметните часовници:

1. Samsung Gear S3

Процесор : Tizen-based wearable platform 4.0

Оперативен систем :: AndroidWear

Екран : екран на допир за супер AMOLED, 16М

Меморија :: 4 GB, 768 MB RAM меморија

Батерија :: 72ч


2. Huawei Watch 2

Процесор :: Qualcomm MSM8909W Snapdragon Wear 2100

Оперативен систем :: Android Wear OS 2.0, надграден до 2.1

Екран :: АМОЛЕД екран на допир, 16М

Меморија :: 4 GB, 768 MB RAM меморија

Батерија :: 48ч


4. Tag Heuer Connected

Процесор :: Intel Atom Z34xx

Оперативен систем :: Android Wear OS 2.0, надграден до 2.1

Екран :: АМОЛЕД екран на допир, 16М

Меморија :: 4 GB, 512 MB

Батерија :: 25ч