По неа сите Југословени губеа глава, беше една од најжешките дами: Кога видите каква е денес, ќе занемите (ФОТО)

Таа се прослави и со познатата реклама за пијалок Пипи

Според многумина, Ана Сасо била најубавата жена во Југославија, а хрватската манекенка и денес изгледа прекрасно.

Работата на Ана како водителка на Сплитскиот фестивал во 1981 година ја доведе до изборот за Мис на Југославија, на кој победи следната година. Таа се прослави и со познатата реклама за пијалок Пипи.

View this post on Instagram

A post shared by Ana Sasso (@sasso.ana63)Од Париз добила и понуда за филмска улога - која ја одбила бидејќи барале да биде топлес. Ана беше во брак со Ненад Теклиќ, кралот на сплитскиот ноќен живот. Првото „порше“ го возел во Сплит, бил во шема со Дорис Драговиќ и за триесет години отворил десетина од најдобрите кафулиња и клубови во Далмација. Тој загина пред шест години во сообраќајна несреќа.

На 60-годишна возраст, Ана се врати на модната писта.

Таа беше сензација на хуманитарната модна ревија City Modus во Загреб, каде се појави во елегантен црвен фустан.

View this post on Instagram

A post shared by Ana Sasso (@sasso.ana63)Таа беше во брак и со Игор Франчески. Рибарот и адвокатот бесрамно мамеле и шетале млади девојки низ центарот на Сплит. Го оставила, а две години по разводот Франчески бил уапсен бидејќи во неговиот стан се занимавале со проституција девојки од организирана група.

Минатиот ноември Сасо откри дека се омажила за хирургот Хрвоје Томашовиќ, со кој живее во Самобор.

View this post on Instagram

A post shared by Ana Sasso (@sasso.ana63)„Ние сме како г-дин и г-ѓа Смит. Успеавме да го скриеме бидејќи тоа беше наша зделка, нешто наше, не сакавме да го споделиме, нема потреба. Што значи хартија ако луѓето не се сакаат, но ние го направивме тоа, само за да ја имаме таа хартија“, рекла Ана, пренесува Индекс.хр.

View this post on Instagram

A post shared by Ana Sasso (@sasso.ana63)