ПО РАЗВОДОТ СО МЕЛИНДА БИЛ ГЕЈТС САКА ДА НАЈДЕ НОВА ЉУБОВ: „Јас не сум робот“

Милијардерот Бил Гејтс изјави дека повеќе би сакал да троши на вакцини отколку да патува на Марс, бидејќи смета дека тоа не е добар начин да се користат пари. „Всушност е прилично скапо да се оди на Марс. Можете да купите вакцини против сипаници и да спасите животи за 1.000 долари по човек.

Основачот на SpaceX, Илон Маск, изјави дека сака да го колонизира Марс, додека основачот на Amazon, Џеф Безос, исто така се приклучи на „вселенската трка“. SpaceX, ракетната туристичка компанија основана од Маск во 2002 година, меѓу другите, како крајна цел ја постави да испрати летови со екипаж на Марс и да ја колонизира таа планета.

Основачот на Амазон, Безос, ја предводи авиокомпанијата Blue Origin и направи кратко патување во вселената во 2021 година, додека британскиот тајкун Ричард Бренсон, исто така, стигна до работ на вселената со својот ракетен авион Virgin Galactic. Повеќе на Фактор.мк


Фото: Youtube - screenshoot