Почина Владо Правдиќ, легендарниот клавијатурист на Бјело Дугме, објави Ален Исламовиќ: „Ти беше чесен и добар човек“

Во Сплит почина Владо Правдиќ, легендарниот клавијатурист на Бијело Дугме. Оваа вест на социјалните мрежи ја објави и Ален Исламовиќ.

Пејачот на Бијело Дугме изрази сочувство до неговото семејство.

„Владо, да ти биде лесна земјата. Беше искрен и добар човек. Секогаш беше задоволство да се биде во твое друштво. Искрено сочувство до твоите деца и семејството, каде и да се“, напиша Исламовиќ на социјалните мрежи.

Да потсетиме, Правдиќ почина во Сплит по битка со тешка болест. Музичката кариера ја започна во 1965 година во групата „Вокинс“, а потоа свиреше со групата „Кост“ до 1970 година. Потоа следуваат „Амбасадори“, а потоа „Индекси“ од 1971 до 1973 година.

View this post on Instagram

A post shared by Alen Islamovic (@music.alen.islamovic)


Потоа се спријателил со Горан Бреговиќ, со кого прво свиреле во групата „Јутро“, а потоа го основале Бијело дугме. Во есента 1976 година, на негово место доаѓа Лазе Ристовски, а две години подоцна повторно се враќа, за повторно да ја напушти музичката сцена во 1987 година. Тој му се приклучи на бендот во 2005 година на нивната проштална турнеја.