Погледнете го најновиот пловен објект: Врв на технологијата

Дали некогаш сте сонувале да живеете во луксузна, еколошка, пловечка оаза?

Ако е така, може да имате среќа следната година, барем ако ја прашате Антенеа за тоа. Откако го претставија својот пионерски прототип што го воодушеви целиот свет пред две години, француската компанија објави дека ќе ги лансира првите куќишта во форма на купола веќе следната година.

Кожурецот, целосно автономна структура наречена Антенеа, помина долг пат за да стигне до оваа точка. Дизајнот е потпишан од наутичкиот архитект, Жан-Мишел Дуканзел, додека оригиналниот дизајн е инспириран од дувлото на негативецот од филмот „Шпионот кој ме сакаше“ од 1977 година. Структурата што нè поврзува со НЛО траеше повеќе од пет прототипи и петнаесет години, но сега е целосно подготвена да ги промени нашите животи.

Напредните единици на Антенеа имаат дијаметар од девет метри, што нуди доволно простор за двајца возрасни или четиричлено семејство. Луксузниот ентериер располага со салон, бар и чајна кујна, додека на покривот има солариум со бар кој може да прими до 12 гости. Според многумина, најдобрата карактеристика на Антената е неговата способност незабележливо да се спои со морскиот свет. Компанијата го опишува како „цвет на лотос“ затоа што плови на површината на морето и „нема никакво влијание врз подводниот екосистем“. Подот е опремен со соларни панели и се напојува со 100 проценти чиста енергија. Тој исто така е опремен со иновативен систем за прицврстување и завртка за песок што предизвикува минимално оштетување на дното на океанот.

Антената може да биде опремена со контролен погон и џојстик ако на гостите им треба промена на морето, додека може да биде закотвена како конвенционалните пловни објекти и може да остане стабилна при ветрови од шести степен, со брзина до 27 јазли.

Компанијата вели дека може да се користат како ексклузивни океански апартмани, иако тие исто така сакаат да се здружат со хотелиери ширум светот за да создадат пловечки одморалишта кои содржат повеќе единици. Антенеа исто така може да работи како луксузен Airbnb или да биде конфигуриран како пловечки спа или ресторан.

Во однос на цената, основната Антенеа започнува со околу 365 000 американски долари, додека врвните модели, како пловната спа-верзија, ќе ве чини 730 000 американски долари. Компанијата вели дека сите нарачки доставени во јуни и јули годинава ќе бидат произведени и испорачани на почетокот на 2022 година.