Поради конкурентската апликација на ТикТок: Марк Цукерберг за една недела заработи 5,3 милиони

Коосновачот на Фејсбук и извршниот директор Марк Цукерберг, во петокот стана најмладиот центибилионер во светот. Неговата нето вредност го премина прагот од 100 милијарди американски долари, по два дена откако Инстаграм го лансираше Reels, функцијата која е речиси индентична на платформата ТикТок.

Претходно американскиот претседател Доналд Трамп компании потпиша указ со кој на сите граѓани на САД им забрани да вршат трансакции со кинеската компанија „ByteDance“, а популарната кинеска апликација ТикТок се наоѓа во сопствеништво на споменатата компанија