„Правиме голема услуга на човештвото“: Што ветија Бил Гејтс, Илон Маск и Марк Закерберг?

Лидерите на технолошките гиганти ги претставија своите планови за вештачка интелигенција зад затворени врати во американскиот Конгрес во Вашингтон во средата.

Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, планира серија состаноци зад затворени врати на кои сенаторите ќе можат да разговараат за растечката улога на технологијата за вештачка интелигенција со лидерите на технолошките гиганти.

„Денес започнуваме огромен, сложен и витално важен потфат. Ја градиме основата за политика на вештачка интелигенција што ќе ја усвои Конгресот“, рече Шумер на состанокот.

Тој додаде дека во минатото честопати биле игнорирани тешките случаи и се ставале под тепих, но дека со вештачката интелигенција не смееме да бидеме како „ноеви кои ја закопуваат главата во песок“.

На тричасовниот состанок беа разгледани низа прашања во врска со вештачката интелигенција, вклучувајќи ги можностите и опасностите што таа ги претставува, а сите учесници се согласија дека американската администрација треба да игра улога во справувањето со негативните последици од вештачката интелигенција.

„Голема услуга за човештвото“

На состанокот, меѓу другите, присуствуваа креаторот на платформата за вештачка интелигенција „ChatGPT“ Сем Алтман, основачот на „Microsoft“ Бил Гејтс, сопственикот на „Tesla“ и „X“ Илон Маск и првиот човек на „Meta“. " Марк Цукерберг.

„Јас сум многу оптимист за вештачката интелигенција, но тоа не значи дека нема да има некои пресврти во иднина“, рече Алтман пред разговорот.

Сопственикот на „Х“ Илон Маск го пофали Шумер што со поддршка на Сенатот направи „голема услуга за човештвото“. „Мислам дека нешто добро ќе произлезе од ова“, рече тој за средбата. По разговорот, тој во изјава за медиумите истакна дека неограничената вештачка интелигенција е потенцијално штетна за сите луѓе ширум светот.

Петнаесет големи технолошки компании потпишаа доброволно ветување до Белата куќа за вештачка интелигенција за време на состанокот, што вклучува обврски за „изградба на системи кои ја ставаат безбедноста на прво место“, според Блумберг.

Сепак, некои критичари, вклучувајќи ја и сенаторката Елизабет Ворен, веруваат дека „природата на таквите зделки зад затворени врати е многу проблематична“.

Европа веќе постигна голем напредок на полето на законодавството за вештачка интелигенција, па Конгресот на САД е под зголемен притисок. Дали американскиот Конгрес ќе може да донесе закон за ограничување на вештачката интелигенција останува отворено прашање, со оглед на длабоките политички поделби во Вашингтон и претседателските избори следната година.