Приказната за легендата на светскиот фудбал и еден од најдобрите дефанзивци на сите времиња

Почитта може да се купи со пари, но многу е тешко да се заработи со акции, додека фудбалерите кои целата своја кариера ја поминуваат во еден клуб уживаат најголема почит меѓу навивачите и љубителите на оваа игра ширум светот...

На крајот на краиштата, најинтересното нешто на светот е да гледате како голем играч поминува низ сите негови фази и станува мега ѕвезда пред вашите очи. Сепак, лојалноста, страста и љубовта кон фудбалот и клубот повеќе не се прашање на престиж бидејќи дојде друго време во кое парите играат клучен елемент во повеќето случаи и овој спорт од детскиот сон и желба за борба, игра и натпреварување станува машина за правење пари, безлична маса и индустрија која создава роботи.

Некогаш, кога се зборуваше за посветеност и љубов кон фудбалскиот клуб, имаше имиња кои и денес ни паѓаат на памет, а меѓу нив секако е и Џејми Карагер, еден од последните војсководци на теренот и играч кој секој фудбалски ентузијастот може само да го почитува и да се восхитува.

Командантот и организаторот на играта во бековската линија, бастионот на одбраната кого сите го слушаа без збор, дури и моќниот Семи Хипи, влезе во фудбалската академија на Ливерпул на само десет години, но во еден момент во младоста и штотуку започнатиот живот, се можеше да тргне наопаку.оди во сосема друга насока. Впрочем, легендарниот Карагер присуствуваше на тренингот на лутиот градски ривал на црвените, тимот на Евертон, но неговата лична одлука конечно пукна и патувањето го започна во спротивниот табор.

Како фудбалер кој уште од мали нозе јасно го истакна својот темперамент и љубов кон топката, првиот и официјален сениорски настап го имаше на седумнаесет години, по што автоматски се наметна како еден од клучните играчи во овој голем тим на Ливерпул. Џејми Карагер за неколку сезони повеќе од заслужено стана миленик на сите луѓе на „Енфилд“, особено затоа што на секој натпревар даваше максимум и лавовски се бореше за добар резултат на својот тим.

Борбата, посветеноста, прецизноста и тактиката го видеа Џејми Карагер да го помине најголемиот дел од својата кариера со капитенската лента околу раката, што доволно говори за почитта и репутацијата што ја имаше меѓу соиграчите и целиот тим, на и надвор од теренот.

Она што е исто така интересно, покрај статусот на легенда во еден од најголемите клубови во светот, Џејми Карагер за жал немаше преголема улога во репрезентацијата, па во единаесетте години играње за Англија, тој го облече нивниот дрес само триесет и осум пати. Ова само говори дека еден таков играч сам не бил доволен за балансирање на целата одбранбена линија и затоа останал неискористен.

Славното време и кариерата на Џејми, која ја заврши на триесет и пет години во истиот тим, течеше истовремено со златните генерации Манчестер Јунајтед, Челзи и Арсенал, кои беа врвни англиски клубови во тоа време. Затоа, и покрај освоените седум титули во Англија, освојувањето на Купот на УЕФА во сезоната 2000-2001 и Лигата на шампионите во сезоната 2004-2005, два трофеи од Суперкупот на УЕФА во 2001 и 2005 година, на Џејми Карагер му беше многу тешко да освои титули, но тоа не го спречи да биде стартер на повеќе од 700 настапи и секогаш да го остави срцето на теренот.