Пронајдоа тајно својство на кората од банана: „Не сте ни свесни за што служи“

Секој пат кога ќе ја излупите бананата и ќе ја фрлите кората, промашете ја хранливата и вкусна закуска.

Неодамнешните студии покажаа дека кората од банани може да се обработи - со бланширање, сушење и мелење во брашно - и употреба за да се подготват производи за пекарници кои се подеднакво вкусни, ако не и подобри од оние направени од пченица. Ако не сте страствен читател на вегански блогови или обожавател на Најџел Лоусон, можеби никогаш не размислувавте да готвите со кора од банана. Но, не само што е безбедно за потрошувачката, туку научниците покажаа дека е исто така многу корисно за здравјето.

Кога производите направени со кора од банана беа тестирани по вкус, потрошувачите ги оценија како вкусни како оние направени без ова додавање. Ваквите бисквити обезбедуваат изобилство на минерали и хранливи материи кои помагаат во борбата против карциномот. На пример, колачињата збогатени со кора од банана содржат значително повеќе влакна, магнезиум, калиум и антиоксиданти.

Негативната страна е што премногу брашно од кората од банана може да резултира во кафеави и тврди колачиња поради дополнителни влакна. Но, сериите што содржат 7,5 проценти од брашното од кора од банана имаа совршена текстура. Покрај тоа, овие производи можат да се чуваат на собна температура до три месеци, пренесува Science Alert.

Иако истражувањето се фокусираше на колачињата, резултатите сугерираат дека брашното од кора од банана може да биде корисно и во леб, колачи и тестенини. На пример, една студија од минатата година покажа дека жолтата кора од банана може природно да обои колачите и да ја подобри нивната хранлива вредност.

Постојат многу начини да се консумираат

Студијата за 2016 година откри дека замената до 10 проценти пченично брашно и брашно од кора од банана може да ја зголеми содржината на протеини, јаглени хидрати и масти во печен леб. Ако не ви се допаѓа рерната, Нигела Лосон користи кора од банана во Кари, а веганските блогери ја популаризираа идејата за „сланина“ и „свинско месо“ од кора од банана.

Јадењето кора од банана не е само здраво, туку помага да се намали фрлањето храна. Околу 40 проценти од тежината на бананата прави кора полна со хранливи материи, но честопати се фрла.

Иако кората од банана не е корисна кога е сурова, правилно подготвена може да биде исклучително вкусна. Исто така, може да го продолжи рокот на траење на производот заради антиоксидантни и антимикробни својства. Истото важи и за другите овошни кора, како што е кората од манго, која исто така го подобрува вкусот и хранливите својства на тортата.

Значи, следниот пат кога ќе јадете банана, размислете да ја чувате кората. Вашиот стомак може да ви биде благодарен.