Првиот човек на Твитер откри: „Јадам 7 пати неделно, само вечера“

Џек Дорси сподели дека таканаречениот брз пост му помага да ја одржува линијата

Кога извршниот директор на Твитер, Џек Дорси, ја откри својата ригорозна рутина за велнес минатиот март, неговата навика да јаде еден оброк на ден, а понекогаш и да не јаде целиот викенд, привлече значително внимание кај јавноста.

Тој во тоа време рече дека таканаречениот брз пост му помогнал да се фокусира и дека тоа е „нова димензија“ за него.

Минатата недела Дорси ја информираше јавноста со своите контроверзни навики на постот.

Деновиве, Дорси јаде „седум оброци секоја недела, само вечера“, што веројатно значи дека тој не прескокнува храна за време на викендите.

Според неговото претходно сведочење, вечерата за Дорси е „навистина голем оброк“ кој се состои од протеини како што се риба, пилешко или бифтек и „многу зелена“, вклучувајќи и салата од спанаќ, или аспарагус. „И тогаш, за десерт, мешам различни бобинки, можеби малку темно чоколадо“, изјави тој минатиот март.

Иако „секојдневниот пост“, каде што се јаде шест до осум часа и не јадете остатокот од денот, стана тренд во Силиконската долина, како и меѓу познатите личности како Џенифер Анистон, нема доволно истражување за луѓето за да се утврди дали е одржлив или здрав начин на исхрана на долг рок.

И експертите се согласуваат дека постењето подолго од 12 часа може да биде опасно, особено за лица со специфични медицински состојби или со земање на одредени лекови, според американскиот Национален институт за здравство.

Дорси исто така рече дека се обидува да медитира два часа секој ден. Тој, од 2018 година, практикува античка форма на медитација наречена „випасана“, што е „исклучително болно и бара физичка и менталнасила“. Овој облик на медитација бара луѓето да седат со вкрстени нозе 30 до 45 минути без да се движат.

Дорси не е единствениот технолошки милијардер кој, благо речено, има необични навики за јадење. Ко-основачот на Apple, Стив Џобс и тој постеше, и јадеше само овошје, ореви, семиња и зрна. Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, исто така порано имал навика да пости.

Фото: EPA-EFEKIM CHUL