Роден во муслиманско семејство, на мајка му ѝ купи црква од 9 милиони евра: Заработува повеќе од Ѓоковиќ, а децата ги учи да бидат скромни

Фото: Krister Hansson/Aftonbladet / AFP / Profimedia

Во својата автобиографија „Јас сум Златан“, ја објасни сиромаштијата во која пораснал, која била неговата ѕвезда водилка и како ги воспитувал своите синови

Златан Ибрахимовиќ често важеше за лошо момче во фудбалот, но кога е во прашање неговиот приватен живот, тој е сѐ освен лош. Во својата автобиографска книга „Адреналин“, тој опиша како на мајка си ѝ купил стан во Паг, но таа не била единствената што решил да ја почести.

За животот на Јурка за медиумите проговори нејзиниот брат Гојко Гравиќ кој живее во Пркос. Тој откри дека Јурка на 17 години заминала на работа во Германија, а таму го запознала својот прв сопруг.

Таа на свет донесе две ќерки Моника и Виолета. Кога бракот се распадна, таа се омажи за кафанскиот пејач Шефик Ибрахимовиќ од Бјелина. Со него имаше две деца, Златан, кој стана фудбалска ѕвезда и ќерката Санела. Кога се распадна бракот на Јурка и Шефик, тешко поминаа, а самиот Златан зборуваше за тие тешки денови во детството кога беше повеќе гладен отколку сит.


По разводот, Златан првично живеел со мајка си, која напорно работела како куќна помошничка, а потоа и со својот татко, кој се лекувал од алкохолизам. Мајката на Златан подоцна го родила своето петто дете вонбрачно, а се вика Александар Ѓорѓевиќ. Исто така, тој имал полубрат Шапко, кој му бил даден на неговиот татко Шефик. Шапко за жал почина во 2014 година на 41-годишна возраст, што тешко го погоди Златан.

Златан успеал да префрли дел од милионите на компанијата која им ја доверил на мајка си и полубратот Александар. Потоа ѝ купил на мајка си луксузен стан во Новаља за да може да биде блиску до нејзините сестри. На мајката ѝ купил и црква во Шведска за 9,24 милиони евра, но веднаш ја срушил за да изгради луксузни станови. Поранешната собарка која напорно работеше по 14 часа на ден додека ги воспитуваше своите деца, денес може да биде горда и задоволна.

„На мајка ми ѝ купив стан во Хрватска, во близина на Паг, за да може да биде поблиску до нејзините сестри. Сакаме да ги испратиме кај неа Макси и Винсент, сами, без мама и тато. Тие треба да научат независност. Сакаме да поминат малку време во Хрватска со нивната баба, која може многу да ги научи“, напиша Ибрахимовиќ.

На својот татко Шефик му купил дом во ексклузивен дел на Малме. Од друга страна, мајката на Златан, Јурка живее во улицата Хенрик Менандер во Малме, иако не е луксузен дел од градот, живее опкружена со драги соседи и луѓе од земјите на поранешна Југославија.

Санела Ибрахимовиќ, сестрата на Златан, живее во улицата Слотсгатан, која се наоѓа во непосредна близина на Музејот на модерна уметност во тој град. На нејзино име е и стан во Новаља.


Во непосредна близина на Санела живее и полусестрата на Златан, Моника Аниќ. Најмладиот полубрат на Златан, Александар Ѓорѓевиќ, живее со сопругата Линда Софија Ѓорѓевиќ во улицата Маберсгатан. На таа адреса е и една од фирмите преку кои Златан управува со својот недвижен имот, со кој формално управуваат неговата мајка Јурка и братот Александар. Другите две компании во кои е активен полубратот на Златан се оние во кои водечка улога има и мајката на Јурка.

Империјал пишува дека приказната на фудбалерот е и водич за тоа како милијардери од нивото на Златан управуваат со својата империја на луксузни недвижности преку компании регистрирани на членови на семејството, како и преку адвокати специјализирани за трансфер на недвижен имот во „даночни раеви“.

Шведска е уредна и транспарентна скандинавска земја, така што кај нив нема мистификација каде живее некој, колку вреди недвижноста во која живее, а преку нивните регистри може да се добијат низа податоци. Благодарение на овој систем на матични книги се знае каде сега живеат членовите на потесното семејство на Златан Ибрахимовиќ, пренесува Story.hr.

Златан за неговите синови

Ибрахимовиќ се осврна и на врската со синовите Винсент и Максимилијан и во таа прилика призна дека му било мило што тргнале по неговите стапки.

„Денес играат фудбал за Милан, многу се фокусирани и важно е да не го прават тоа за мене. Сега кога ги имам, моите момчиња и јас одиме на натпревари, гледам родители кои ги носат своите деца, ги тераат да прават некои работи и сега го имате тој проблем. Фудбалот е најголемиот спорт на светот, заработува многу пари и тие родители инвестираат многу во децата и одеднаш тие веќе не се родители, туку тренери, агенти, адвокати, но важно е тие да знаат дека не можат да ги натераат децата да го направат тоа за нив, но јас сум среќен што моите деца го прават тоа за себе“.


Неговата девојка Хелена во едно интервју раскажа како Златан ги учи своите синови да бидат скромни, им раскажува за неговото детство, кое воопшто не било лесно, за да бидат свесни дека во животот треба сами да се борат и да научат да го ценат тоа што го имаат. 

Босанецот со шведско спортско државјанство и пасош, Златан Ибрахимовиќ (42) само од клупски плати - од неговото доаѓање во Јувентус во 2004 година заработил над 150.000.000 евра, повеќе од Ѓоковиќ од тениските турнири, пренесува Крстарица.


Извор: стил.курир.рс