Роналдо се налути поради измена: Фудбалерот гордо и во негов стил

Според „Газета дело Спорт“, Португалецот емотивно се изјаснил дека тренерот Маурисио Сари го извадил од игра во 55- тата минута (наместо него Паоло Дибала, кој подоцна постигна гол за победа) и го напушти стадионот на три минути пред крајот.

Сепак, на снимките од натпреварот се гледа и дека Португалецот се жали на повредата и навидум бара промена.

Ова беше втор последователен натпревар во кој беше заменет Роналдо, по гостувањето на Локомотиви на Москва во Лигата на шампионите.

Тренерот на Јувентус, Сари, ја коментираше промената како „физички не одговара“.

"Благодарам до Роналдо што се жртвуваше да се најде на теренот во тешка ситуација. Тој направи се што може за да игра, но видов дека тој не е добро, па затоа мислев дека е најдобро да го извадам", рече Сари.

Ова очигледно не го сака петкратниот добитник на Златната топка.

"Природно е играчот да биде иритиран да го напушти теренот, особено кога работи напорно за да биде таму. Тој во претходниот месец имаше проблеми со коленото, се повреди на тренинзи и тоа резултураше со истегнување на лигамент. Кога тренира со голем интензитет или игра, тоа му пречи, па завршува со премногу напор на другите мускули и повреди “.

Останува нејасно дали Роналдо се лути што не може да продолжи да игра или беше заменет од тренерот.

"Тоа влијае на неговата игра и тој во моментот не беше во најдобра форма. Секој играч што се обидува да биде најдобриот што може барем пет минути, ќе се лути за промената, но тренерот би бил позагрижен доколку не биде бесен", додаде Сари.