Се набилда како ѕвер и откри како е да се живее со Роналдо: Еве што му кажа пред да замине во Реал

Нани денес има 33 години. Тој е член на Орландо Сити, клуб од МЛС лигата од февруари минатата година.

Во последните неколку недели тој го привлече вниманието на медиумите објавувајќи видеа во кои се фали за навистина импресивна мускулатура. Тој изгледа како неговиот сонародник и идол= Кристијано Роналдо, некои викаат можеби и подобро.

Од пристигнувањето во САД, тој помина многу време во теретана. За време на карантинот тој дополнително ја интензивираше работата и резултатите се импресивни. Мускул на мускул, дефиниција максимум.

Нани пристигна во Манчестер Јунајтед од Спортинг Лисабон во 2007 година, исто како и Роналдо четири години порано. Тој се сметаше за голем талент. Португалските медиуми го прогласија за наследник на Роналдо. Во Манчестер Јунајтед очекуваа да го преземат ѕвездениот трон со Роналдо и Вејн Руни кога ќе дојде време.

Нани се присети на животот со Роналдо

Иако не може да се каже дека тој немал забележителна кариера, тој сепак не го достигнал нивото на Роналдо. Едно време со него формираше и фатален крилен напад во Манчестер Јунајтед и португалската репрезентација. Тие играа заедно на Олд Трафорд две години. Тој направи 112 настапи за Португалија, од кои повеќето беа со Роналдо.

Во интервју за англиските медиуми, Нани се потсети на неговиот живот со Роналдо во Манчестер Јунајтед. Тој откри дека Роналдо размислувал да замине најмалку две години пред да се пресели во Реал Мадрид.

Во тоа време Роналдо, Нани и Бразилецот Андерсон беа неразделни пријатели. После тренингот, тие често остануваа да вежбаат понатаму. Тие го искористија теренот и вежбаа слободни фрлања.

„Се натпреварувавме цело време. Бев добар со сите, но сите во тимот имаа неколку пријатели со кои се разбираа најдобро. За мене тоа беа Роналдо и Андерсон. Се чувствував пријатно со нив во друштво. Роналдо ни даде поддршка и на двајцата “, изјави Нани за UTD Podcast.

Роналдо го најави заминувањето од Манчестер Јунајтед

„Еден ден Роналдо дојде кај нас и нè изненади со проповед:„ Јас сум тука шест или седум години. Мислам дека сум постигнал доволно. Тоа ни кажа дека неколку пати “.

„Но, тој секогаш велеше: Се‘ уште не знам, се‘ ушпте не знам '. Ние тогаш само што дојдовме, не мислевме дека ќе замине толку брзо. Откако го освоивме првенството следната сезона, тој отиде во Реал. И покрај тоа што знаевме дека размислува да замине, сепак бевме изненадени. Играше одлична сезона “, се присети на Нани, кој реши делумно да премине во Манчестер Јунајтед затоа што Роналдо веќе беше таму.

Сепак, соживотот со секогаш ултра-конкурентен сонародник не биллесен. Нани и Андерсон некое време живееле во куќата на Роналдо.

„Да се ​​живее со него значеше секојдневна конкуренција. Може да ве предизвика во секое време. Тој имаше базен, тениско игралиште, пинг-понг маса. „Секогаш се водеше дебата за тоа кој е подобар и кој беше во право за ништо“.

Нани вели дека ноќта е единственото време кога не се натпреваруваа. И тука Роналдо покажа исклучителна дисциплина.

Едвај се будевме од кревет, а Роналдо веќе на нозе

„Порано седевме во фотелји и разговаравме на вечер. Во еден момент Роналдо само ќе исчезнеше. Тој ќе си легнеше. Јас и Андерсон сфативме наутро колку тоа значи. Роналдо секогаш ќе стануваше два часа пред нас, одморен и свеж, а ние едвај ќе станевме од кревет. Ма, имавме фантастично време. Тоа беа убави времиња, секогаш со восхит се сеќавам на нив “, заклучи Нани.

Роналдо се префрли во Реал во 2009 година и ја крена кариерата до незамисливи височини. Нани остана во Манчестер Јунајтед до 2015 година. Играше со различен успех, имаше одлични и не толку одлични сесии, но освои уште две титули во англиската лига, вкупно четири.

Со трансферот во Фенербахче, кариерата на Нани полека почна да бледне.

Се пресели во Валенсија и замина на позајмица во Лацио и потоа се врати во Спортинг. Тој не успеа да ја врати својата стара форма во домашниот клуб. На почетокот на минатата година, тој реши да ја проба среќата во МЛС. И не погреши. Тој е одличен во Флорида. Фановите го избраа во тимот на Ол-стар МЛС. Тоа е доволно за топката да го слуша, и тој изгледа одлично физички.  Сигурно има уште неколку сезони пред него.