Се надевам дека ќе ти умрат децата: Мората добивал страшни закани по натпреварот со Словачка

Репрезентацијата на Шпанија одигра слабо на првите два натпревари на Европското првенство, а потоа со Словачка славеше со дури 5: 0. Ова не е добра вест за Хрватска, која ќе игра против Шпанија во понеделник во Копенхаген, но ниту дел од навивачите на Фуријата не биле воодушевени од победа.

Алваро Мората, кој промаши од 11 метри против Словаците, е најкритикуван. Напаѓачот на Атлетико кој е на позајмица во Јувентус добивал страшни пораки уште од вториот натпревар, оној против Полјаците кога го постигна единствениот гол на првенството.

„Не спиев девет часа по тој натпревар. Една порака гласеше „Се надевам дека твоите деца ќе умрат“. Тешко е затоа што моето семејство мора да помине низ сето тоа, но пред неколку години тоа ќе ми пречеше повеќе. Јас сум многу мотивиран за осминафиналето “, се отворил Мората за шпанските медиуми.

Мората честопати беше критикуван во текот на целата своја кариера за голем број пропуштени можности, а тоа продолжи и на ЕУРО 2020.

„Сфаќам дека ме напаѓаат кога ќе промашам, но би сакал луѓето да разберат како е кога ти се закануваат, а некој сака да умрат твоите деца, вели тој.