Се врати Новак-Спајдермен, па испрати порака на младата тенисерка: „Научив од најдобрите“

Новак Ѓоковиќ го победи Кевин Андерсон во три сета во второто коло на Вимблдон

Не беше лесно за првиот тенисер во светот. Но, не поради Јужноафриканецот, против кого ја забележа десеттата победа.

Потежок ривал на Ѓоковиќ беше теренот, бидејќи тој се лизга и ризикува повреда од почетокот на натпреварувањето. Но, покрај тоа, имаше и спектакуларни потези на тенисерскиот ас.

Знаеме како Ноле сака да се лизне, тениски „Спајдермен“. На теренот пристигнува сè, а неговата флексибилност е во преден план.

Тој не е единствениот. Младата Коко Гауф направи потег сличен на оној на Ноле, кој го воодушеви првиот тенисер на светот. 

- Ми се допаѓаат твоите потези Коко - напиша Новак и додаде емотикон од пајак и мрежа.

„Научив од најдобрите“, одговори Коко.

Младата тенисерка го објави Новак на Твитер и ги израдува фановите со својот потег.


Фото: tanjug/ap