Сестрата на Северина: Таа не ми е повеќе сестра

Зденка Вучковиќ Жуниќ јавно се откажа од својата родена сестра Северина Којиќ.

Пејачката има две сестри кои не се експонираат во јавноста. Зденка Жуниќ живее во Хрватска, додека Маријана Вучковиќ Поповиќ живее во Белград.

Зденка вели дека на пејачката никогаш нема да ѝ прости бидејќи се омажила за Србинот, Игор Којиќ. Таа очигледно се уште го нема преболено тоа што Северина за сопруг не одбрала некој Хрват, па во своите изјави продолжува да ја загрева антисрпската хистерија. На сестрата на пејачката не ѝ ни паднало на ум да оди на некој нејзин концерт и да ѝ подаде рака, како знак на смирување.

„Не бев на нејзиниот концерт во Сплит, а ниту во Белград! Никогаш нема ни да отидам во Белград“ - рече Зденка која живее во Турњу, покрај Задар. Во разговорот веднаш се замеша и нејзиниот сопруг.

„Тие две никогаш нема да се смират! Вие Србите не ни се јавувајте повеќе“ - луто посочи Здравко.

Северина е во добри односи со другата сестра Маријана Вучковиќ Поповиќ, која живее во Белград, додека со Зденка нема никаков контакт. Како што се пишуваше сестрите се скарале околу земјиште во Вуковарската улица во Сплит, на која е изграден патот за шопинг - центар. Зденка тврдеше дека тоа земјиште е сопствеништво на семејството Вучковиќ и очекуваше дека и Северина ќе се вклучи во судската борба околу тоа, но пејачката на сестрите им кажа дека тоа не ја интересира.

Северина се обиде да се смири со Зденка, па ја повика на својата свадба во 2015 година. 

„Не бевме на венчавката на Северина во Белград, како ниту на оваа во Истра“ - рече тогаш Зденка и додаде дека „сестрата не си ја препознава својата сестра“.

Хрватката ја повика својата сестра да се разбуди затоа што со текот на времето „ќе заплаче како што плачел Вуковар“.

„Убаво ни зборуваше покојната баба: „Не им верувај на Србите ниту кога ти носат убави подароци.“ Од почит кон своите роднини и пријатели, загинати хрватски бранители и маријанскиот католички морал, не го одобруваме овој естраден циркус. Чудно ни е како венчавката во црква, на која исто така не присуствувавме, беше во толкава тајност, а како другиот дел од венчавката не остана обвиен со тајниот вел. Второ, во Вуковар погревме пријатели кои беа повредени поради кириличните табли, а естрадните менаџери објавија ЦД со натпис на кирилица од венчавката на Северина. Не го поддржуваме ова“ - зборуваше своевремено Зденка.

Северина, од друга страна, никогаш јавно не сакаше да го коментира односот со сестрата Зденка.

Како изгледа сестрата на Северина може да погледнете во продолжение: