ШОК! Отровот на една од најотровните змии може да биде лек за коронавирусот: Бразилските научници на чекор до револуционерно откритие

Бразилски научници: 

Бразилските научници открија дека молекула од отровот на змијата Жараракусу, ендемичен јужноамерикански пиретрум, ја намали репродукцијата на коронавирус во мајмунските клетки, што е потенцијален прв чекор кон лек во борбата против коронавирусот.

Студија објавена во научното списание Молекули покажа дека молекулата произведена од јараракусу, една од најотровните јужноамерикански змии, ја намали способноста на вирусот да се размножува во мајмунските клетки за 75 проценти.

„Успеавме да покажеме дека оваа компонента на змискиот отров може да инхибира многу важен протеин од вирусот“, вели Рафаел Гвидо, професор на Универзитетот во Сао Паоло и автор на студијата.

Молекулата е пептид или синџир на амино киселини што може да се поврзе со ензимот коронавирус PLPro, што е клучно за неговата репродукција. Ова не ги оштетува другите клетки.

Веќе познат по своите антибактериски својства, пептидот може да се синтетизира во лабораторија, рече Гвидо во интервју, па затоа не е неопходно да се фаќаат змии или да се одгледуваат.

„Ние сме претпазливи за луѓето кои би можеле да одат на лов на Жаракусу во Бразил, мислејќи дека ќе го спасат светот (...) Тоа не е тоа! рече Џузепе Пуорто, херпетолог кој ја води биолошката колекција на Институтот Бутантан во Сао Паоло.

„Отровот нема да го излечи коронавирусот сам по себе“, рече Пуорто.

Во следниот чекор, научниците ќе ја оценат ефикасноста на различни дози на молекули и ќе откријат дали е во состојба воопшто да го спречи навлегувањето на вирусот во клетките, соопшти Државниот универзитет во Сао Паоло (УНЕСКО), вклучен во истражување.

Тие се надеваа дека ќе ја тестираат супстанцијата во човечките клетки, но не наведоа временска рамка.

Жараракусу е една од најголемите змии во Бразил, долга и до два метри. Живее во крајбрежната Атлантска шума, а може да се најде и во Боливија, Парагвај и Аргентина.

Фото: EPA-EFE Jeffrey Arguedas

Извор: B92