Штефи Граф и Андре Агаси: Двојката која докажува дека љубовта на жената го менува мажот од темел

Истата професија и љубовта понекогаш не одат заедно, но во некои случаи тие се непобедлива комбинација. Ова го покажуваат Штефи Граф и Андре Агаси, две тениски легенди кои судбината ги спои на неверојатен начин.

Со оглед на тоа што ги искусија своите први големи професионални успеси на тениското игралиште скоро во исто време, Штефи и Андре често пати се среќаваа и се познаваа со години пред да се вљубат.

Штефи беше во врска со германскиот возач Мајкл Бартелс од 1992 до 1999 година, а Андре исто така имаше турбулентен брак со актерката Брук Шилдс во тие години.

Двојката, Андре и Брук, која некогаш ги наполни страниците на светските таблоиди, се запознаа во 1993 година и се венчаа во 1997 година, но тие се разведоа по помалку од две години. Неколку години по разводот, обајцата јавно признаа дека од почеток знаеле дека нивниот брак е погрешна одлука. Поради пренатрупаните распореди, тие едвај се гледаа, и со сето тоа, Агаси во тоа време се бореше против зависноста од метамфетамин.

Агаси еднаш призна дека знаел на денот на свадбата дека нивниот брак ќе пропадне: Мислев на работи што не треба да бидат во глава на никого за време на свадбата - дека барем би можел да бегам, дека барем да имав лажен зет кој може да го заземе моето место. Тоа беше период од мојот живот каде што не морав да бидам со никој. Вистинскиот момент е многу важен, за брак ви требаат две лица кои се разбираат себеси, а јас дефинитивно не се разбрав тогаш.

Тој поднесе барање за развод на почетокот на 9 април 1999 година и се врати на Ролан Гарос на 24 мај. Тогаш тој ја сретна повторно неговата стара колешка Штефи, но овој пат почна да ја гледа со различни очи.

Се чини дека му беше јасно на неговиот татко Емануел дека Штефи е вистинската жена за него. Наскоро му рече на својот син дека треба да се ожени за неа, и не требаше долго да го стори тоа Агаси, кој веќе беше во љубов со Штефи.

После една година врска, двојката се венча во октомври 2001 година на интимна церемонија што се одржа во нивниот дом во Лос Анџелес. Само двајца други сведоци присуствуваа на свадбата - нивните мајки.

Не знам дали се сеќавате на тато, но кога имав 29 години, ми рече дека треба да се оженам за Штефи. Најдобрата наредба што ми ја даде некогаш. И, никогаш не престанувај да ми кажуваш што да правам, се пошегуваАгаси со својот татко во говорот што го даде кога влезе во Тениската сала на славните.

Со говорот во чест на Штефи, кој го даде неколку години порано во пресрет на нејзиното влегување во истото елитно општество, ги натера сопругата и сите присутни на церемонијата да плачат.

Зборовите што се доволно големи и доволно вистинити за да ги опишат срцето и душата на оваа жена што ја сакам допрва треба да бидат измислени. Се прашувам што воопшто би можел да кажам за да му оддадам почит на начинот на кој го живеете вашиот живот и ги менувате животите на другите луѓе. Пред неколку години, започнав традиција на мала табла за пишување што стои во нашата кујна. На крајот на секој ден, земав креда и се обидував да го искажам она што мислам за неа. Понекогаш само кратка реченица, понекогаш расказна, но секој пат  тоа беа зборови што ми течеа од моето благодарно срце. Дури и по сите овие години да и пишувам секоја вечер, никогаш не ми недостигаат зборовите во кои се одржува светлината што ја донесе мојата Штефи во нашиот живот. Колку иронично е што ми недостигаат зборови сега, во овие неколку кратки моменти кога морам да опишам сè што длабоко го ценам за тебе мила моја.

Можеби можам да ви кажам на едноставен начин. Неодамна бевме на патување и го погледнав прозорецот на нашата хотелска соба. Можев да го видам покривот на старата и прекрасна катедрала. Беше убава, со совршено врежан камен и мермер. Но не се восхитував на уметничкото дело што го гледав и се прашував колку години им беа потребни за да го создадат и што ги направи толку посветени на она што го правеа ... Сето тоа ми помогна да се разберам малку подобро. Никогаш не ви треба аплауз за да бидете најдобри, само треба да дадете се од себе за да се чувствувате целосни. Од гласните тениски терени до тивката детска соба, твојата голема душа, непоколеблива сила и интегритет никогаш не се тресеа од страв. Тениската арена само ти даде платформа и можност да ги збогатиштвоите внатрешни квалитети уште повеќе. Отсекогаш си биле личност на дела, а не на зборови. Сè уште ми го одзема здивот кога гледам како тивко ќе го спуштиш рекетот за да се посветиш на љубовта и мајчинството со иста ревност и високи стандарди што секогаш си ги поставувала за себе.

Како што често велам, секој што ќе разговара со тебе, по 30 секунди, најверојатно, ќе ги заборави сите одлични работи што сте ги направила, но тие ќе чувствуваат дека некој се грижи за нив, дека нивните чувства се важни. Книгите ќе ја бележат за идните генерации итвојата способност да прифаќаш неволја и да се издигнеш над неа, твојата способност да играш со повреди и одново да победуваш. Во иднина, луѓето ќе ја анализираат и дискутираат твојата позиција како најдобра тенисерка на вашето време. И, кога идните генерации ќе слушнат за твојата сила и доминација, можеби ќе помислат дека те познаваат тебе или тоа огромно срце што чука во тебе.

Но, ние кои сме благословени што можеме да ја видиме од прва рака твојата тивка скромност, да те гледаме како да го презентирашспортот со непогрешливо достоинство, ние кои сме воспитани од твојата смеа и твојот великодушен срцев часовник - нешто е врежано во нас засекогаш што статистиката никогаш нема да може да го сними. Дами и господа, ви ја претставувам најдобрата личност што сум ја запознал досега, Стефани Граф, тенисерот го заврши својот емотивен говор.

Андре и Штефи се во брак веќе 19 години и имаат две деца. Нивниот син Јаден Гил е роден во 2001 година, а ќерката Јаз Еле во 2003 година. Тие се појавуваат во јавноста ретко и исклучиво на настани поврзани со спортот што ги направи познати. Поголемиот дел од времето живеат во Летлин, соседство во близина на Лас Вегас, а нивните соседи се мајката и братот Мајкл на Штефи, заедно со неговото семејство. Тивкиот семеен живот далеку од центарот на вниманието му помогна на Агаси конечно да ги победи своите демони и фундаментално да му го смени животот таа, љубовта на неговиот живот.