Силата на Путин се должи на здравата исхрана: А тој не може да одолее само на еден десерт

фото:Profimedia/Alexei Nikolsky /Zuma Press

Неговата диета може претежно да се дефинира како медитеранска и тој обично избегнува преработени производи и алкохол.

Рускиот лидер Владимир Путин е многу внимателен што јаде, па светските медиуми пишуваат дека тој најмногу ужива во руската диета, додека странските рецепти ретко ги има на неговата маса.

Диетата на првиот човек на Руската Федерација ја анализира српската нутриционистка Јована Срејиќ Ферлуга.

Руската диета се базира на супи, чорби, варени јадења од скромни состојки. Русите првенствено јадат многу здрава храна како кисели краставички и лук, цвекло и компири, кои се одлични извори на железо и витамин Ц и кои практично не можат да се избегнат на руската трпеза.

Путин сака житарки и мед, тој обично јаде овесна каша или леќа за појадок, со додавање на просо и мед Алтај. Тој често го започнува денот со омлет со младо сирење, а сака и јајца од препелица.

Претседателот на Русија редовно јаде домати, кои се одличен извор на ликопен, потоа краставица и секогаш им дава предност на рибите пред месото. Од месото, најмногу сака јагнешко и е целосно рамнодушен кон слатките. Сепак, има еден десерт на кој не може да му одолее, а тоа е сладоледот.

Обично нема ручек затоа што нема време, па има лесна вечера со млечни производи, особено со кефир. Неговата диета генерално може да се дефинира како медитеранска и тој обично избегнува преработени производи и алкохол. Сепак, тој повремено сака да пие вино или пиво, тој никогаш не се буди со кафе, туку со зелен чај. Меѓу неговите омилени пијалоци е сок од репка со малку рен.

- Цели зрна често се наоѓаат на неговото мени, овие каши го продолжуваат чувството на ситост и го стабилизираат шеќерот во крвта. Тие се одличен извор на витамини од групата Б и многу минерали, а содржат и диетални влакна. Путин може да прескокне и ручек затоа што кашата му дава чувство на ситост - рече Срејиќ Ферлуга.
Владимир Путин сака да пие кефир, омилен кисело млечен производ во Русија, пренесува Вечерње новости.

- Бидејќи тој претпочита риба од месо, тоа обезбедува доволен внес на омега-3 масни киселини. Внесувањето на лесни протеини се балансира со јагнешкото и со тоа обезбедува доволно извори на железо - рече Јована Срејиќ Ферлуга.

Што мислите за исхраната на Путин и дали нешто ве изненади од неговото мени, пишете ни во коментарите.

извор:telegraf.rs