Скијање на висока нога: Луксузните француски ски центри

Со неколку стотици врвови на надморска височина од над 3.000 метри, Франција е добро позната дестинација за сите ентузијасти во белите спортови. Огромните области на француските ски-центри им овозможуваат на секој, од почетници до искусни скијачи, да си ја најдат вистинската зимска патека за себе. Покрај голем број ски-центри, Французите се погрижија и другите објекти (забава и рекреација) да го одбележат вашиот одмор на снег и да ја направат атмосферата комплетна. Француските скијачки одморалишта се секако меѓу најпознатите во светот, токму затоа се се мислеше на сè, па затоа овие зимски бајки денес се пред се и најзначајните места каде што гостите доаѓаат со подлабок џеб, иако секој може да најде место за себе.

Секој ски центар има добро развиена инфраструктура, како и придружна индустрија за забава, која нуди разни видови рекреација и релаксација: од базени, спортски салидо ресторани со позната француска кујна и уште подобри вина. Забавата тука е постојана, а ноќниот живот е многу развиен и разновиден. Сето ова не би било можно ако француските Алпи не изобилуваа со снег, а и друга погодност: повеќето ски-центри се наоѓаат во националните паркови со многу езера, кои со највисоки врвови во Европа (секако со Монблан на чело)

Ла Норма е мало живописно туристичко одморалиште по италијанската граница и е дел од најголемата скијачка област во светот, познатата како Три долини. Сместено е на надморска височина од 1.350 метри; вкупната должина на падините е 65 км; Постојат 19 жичари лоцирани на надморска височина од 1.350 метри до 2.750 метри. Ова место е првенствено семеен одмор и е вистински рај за деца, со многу забава за најмладите, како и симпатични ресторани за семејства.

И познатиот Вал Торен се наоѓа во регионот што припаѓа на областа Три долини. Скијачкиот центар се наоѓа на врвот на овој регион, на надморска височина од 2.300 метри, што го прави ски-центар на највисока надморска височина во Европа. Вал Торен има приближно 140 км добро одржувани скијачки падини и 30 модерни жичарници. Најдолгата патека е Кол де Лозин (долга 12 км), додека најтешка е Комбе де Карон (6 км). 

Патеките се наоѓаат на надморска височина од 1.300 метри до 3.230 метри. Она што е интересно за регионот Три долини е што можете да земете семејно ски-карта, што ви овозможува скијање на 16 ски-центри поврзани со 200 лифтови. Покрај скијањето, Вал Торен нуди многу други луксузни објекти и богат ноќен живот. Најдобро е во ноќните клубови „Малезија“ и „Барамикс“, како и во дискотеката „Андергранд“. Можете исто така да уживате во голем број на ресторани и терени за разни спортови. Љубителите на екстремни спортови можат да го посетат паркот Менхир, а авантуристи може да се обидат со параглајдерство. 

Најголема привлечност на овој скијачки центар е патеката за скијање Тобоган, која започнува од глечерот Пеклет на 3.000 метри надморска височина. Патеката е долга 6 км, а спустот трае околу половина час.