Тренерот на славните личности ги открива неговите најдобри фитнес трикови и совети за исхрана (ВИДЕО)

Магнус Лајгдбак соработувал со некои од најголемите холивудски ѕвезди за да им помогне да дојдат во совршена форма за нивните улоги, од ѕвездите на Лигата на правдата, Бен Афлек и Гал Гадот, до Александар Карсгард од титулата Нортман.

Во еден видео на неговиот канал на YouTube, Лајгдбек одговори на серија прашања од луѓето на социјалните мрежи за клучните точки во неговиот пристап кон тренинзите и исхраната.

Кога го прашале за омиленото јадење, тренерот на славните личности истакнал дека се обидува да ги избегне брзите јаглехидрати со тоа што ќе ги замени со добар извор на протеини.

„Сè од говедско месо, пилешко, јајца, тофу, па дури и протеински барови“, изјави тренерот. 

„Протеинот е градежен материјал на нашето ткиво и мускули, па затоа е од клучно значење да внесуваме доволно протеини за да ја одржиме мускулната маса и да го избегнеме уништувањето на истите што тешко го добиваме. Затоа, протеините се најважни од сите, но потоа се мастите и јаглехидратите, кои се гориво на нашето тело“.

Додека тренинзите на Лајгдбек со Александар Скарсгард за неговата улога во титулата на Нортмен се одржауваа рано наутро, тоа не е нешто што тој чувствува дека сите треба да го прават. 

„Тренирајте секогаш кога ви дозволува животот и распоредете го околу вашите обврски“, продолжи тренерот. 

„Навистина не е важно дали тренирате наутро или попладне. Имајќи го тоа на ум, ако го имате целото време на светот, нема ништо лошо да го започнете денот со вежбање, ако сметате дека тоа одговара на физичкиот и менталниот стандард на вашиот ден“.

Истото важи и за програмирање на вашите вежби: ако тренирате само два пати неделно, тогаш тренерот ве советува да правите вежби за целото тело во текот на секоја сесија. Ако тренирате повеќе од тоа, тогаш можете да започнете со малку повеќе поделби на притискање/влечење. 

„Одржете го вашиот континуитет, направете го тренингот дел од вашиот живот, појавувајќи се секоја недела, што е најважно во целата приказна“, заклучува Лајгдбак.