Вакво нешто до сега не е видено: Мега проектот „Срцето на Европа“ во Дубаи

Ако некој ве праша кое е вашето омилено место на нашата планета, дали би можеле да одговорите?

Поточно, би можеле да изберете само едно такво место? Како да се избере Швајцарија наместо Шведска, Венеција или Германија? Па, ако не сте сигурни што да направите во таа ситуација, предлагаме да го посетите Дубаи во најскоро време, затоа што токму таму се наоѓа градот „Срцето на Европа“ - амбициозен проект заснован на шест острови што ги содржи најдобрите на Европа. 

Овој туристички остров вреден пет милијарди долари е дело на групата Клеиненст и се наоѓа на пет километри од брегот на Дубаи. Во мегапроектот може да се сместат до 16.000 туристи, нудејќи најголем луксуз, како и најдобрите културни, гастрономски и гостопримливи искуства на Европа, со помош на низа одморалишта, кафулиња, барови, бутици и центри за забава.

Копното на овој проект сè уште не е завршено, но според наводите, целиот проект треба да заврши до крајот на оваа година. Центарот на срцето на Европа се состои од Sweden Beach Palaces, Germany Villas, Honeymoon Island, Portofino Hotel и Cote d’Azur Resort.

Germany Villas се состои од прекрасни вили на плажа инспирирани од стилот Баухаус и бројни забавни детали кои се типични за Германија. Гостите можат да уживаат во германските карневали, божиќни пазари, фестивали и Октоберфест.

Sweden Beach Palaces располагаат со десет четири катни вили со вода, опремени со спортски сали, сауни и соби за снег, со просторија покриена со стакло на самиот врв. Гастрономите можат да уживаат во солената харинга, ќофтиња, Skagen, smorgasboard и Glogg.

Seahorse Floating Villas, хотел со дури седум ѕвезди е составен од островот Санкт Петербург. Свадби можат да се одржат овде, затоа што амбиентот на просторот е беспрекорен. Покрај тоа, секоја вила има спална соба под површината на водата, со поглед на заливот.

Венецијанскиот дел од овој проект се состои од четири платформи исполнети со чист луксуз, каде една од нив нуди подводно ниво со лоби, спални соби и ресторани, кои ви даваат можност да уживате во панорамски поглед на океанскиот живот. Исто така, тоа е првото подводно одморалиште што нуди гондола возења, јахти клуб, подводни искуства и неверојатна забава, вклучувајќи карневали и оперски претстави.

Европа сигурно не може да биде целосна без Швајцарија, а оваа област е инспирирана од швајцарските езера со препознатлива убавина. Со неверојатни погледи на вода и пристап до беспрекорни плажи, ова место дефинитивно нè здружува со Швајцарија. Голема сина лагуна во централниот дел на островот, опкружена со ложишта направени од дрво, камен и стакло.

Брегот на Азурното одморалиште допира до Франција со целата приказна, поточно Монако, Ница, Кан и Сен Тропе. Бутик хотелите лоцирани овде, кои се инспирирани од споменатите градови, ќе содржат вкупно 839 станови. Одморалиштето во Монако Азур, ќе ги освои вашите срца со својот раскошен, современ декор, врвни модни бутици, бели песочни плажи и многу други детали, како што е базен во стил на лагуна.

Како и оригиналното село Портофино на италијанската ривиера, ова одморалиште е првиот исклучиво семеен хотел со пет ѕвезди во Обединетите Арапски Емирати. Тој ќе ги импресионира своите гости со шарени згради со теракота, висечка градина со над 31.000 растенија, олимписки базен и детски клуб. Тука ќе најдете доволно забава за секој член на семејството. Покрај тоа, тука е и Бањата за жени, каде само жените можат да влезат и навистина да се релаксираат.