Велиме браво за Леонардо Ди Каприо: Погледнете каква куќа си купи

Зошто славните често купуваат домови на други познати личности? Дали е тоа љубов кон познатото педигре или имаат слични вкусови? Без оглед на причината, за нас не е важно во секој случај, бидејќи на тој начин добиваме увид во нивните лични животи, далеку од камерите и силните светла на црвениот тепих. Последната вила во серијата што ни беше дадена можност да ја истражуваме е создадена во шпански колонијален стил и им припаѓаше на Тајлер Фергусон.

Вилата е изградена во 1928 година и се наоѓа во Лос Фелис, дел од Лос Анџелес, и ја купи Леонардо ди Каприо по цена од 7,1 милиони долари. Инаку, ова е втора вила во Лос Фелис што ја купи Ди Каприо, откако првично купи вила од ерата на 1920-тите од Моби 2018, по цена од 4,9 милиони долари.

Прекрасниот дом има историја со познати сопственици, вклучувајќи ја и Гвен Стефани, која ја купи во 1998 година заедно со нејзиниот тогашен сопруг Гевин Росдејл. 

Величествениот имот ќе ве пречека со големи порти и долга патека, рачно издлабена дрвена врата и интересен влезен портал, на кој пишува Доме сладок доме. Домот во шпански стил има кралска атмосфера со импозантен ротонд во влезот, нагласен со оригинални теракотни подови, камени sидови и деликатно украсен таван. Донекаде нè потсетува на Кралското пристаниште од серијата „Игра на тронови“!

Слободно можеме да кажеме дека домот зрачи со топлина, но не само поради масивниот камин што се наоѓа во пространата дневна соба, но неговите ентериери се импресивно удобни. Покрај дневната соба, има и канцеларија нагласена со дрвени панели. Ваква трпезарија тешко може да се најде во нејзината оригинална состојба, бидејќи е украсена со рачно насликани тавани, импресивен лустер, азурни lsидови и луксузен тепих.

Тиркизните sидови може да се видат и во двокатната библиотека, која е опремена со удобни места за седење. Најсветлиот дел од домот е дефинитивно кујната, која доби чисти бели sидови, апарати од нерѓосувачки челик Вулф и СубЗеро со врвен квалитет и сини ормари.

Ако готвењето или читањето не ви е омилено хоби, има една семејна соба што се претвора во кино со екран што паѓа од таванот, проектор и автоматски завеси со едно копче.

Главната спална соба е украсена во модерен стил, користејќи неутрални детали. Надворешноста, од друга страна, е нагласена со зелени sидови и насликани плочки...

Lux Life