ВИДЕО: Голден Стејт шампион во НБА лигата, седми пат во историјата, Кари е МВП

Голден Стејт е шампион во најсилната кошаркарска лига НБА,  го победија  Бостон на со 103-90 на гости и со овој брејк стигнаа до вкупни 4-2 во финалната серија.

За Голден Стејт ова е вкупно седма титула, а по четврти пат  се шампиони во последните осум години !

 Стеф Кари запиша  34 поени  и беше прогласен за МВП на финалната серија.

https://youtu.be/yWT6wOMrVLs