ВИДЕО: Португалија има нова ѕвезда, Рамос со хет-трик ја реши Швајцарија која броеше до шест

Португалија  со шест гола ја елиминира Швајцарија, обезбеди четвртфинале во кое за противник го има Мароко.

Иако стартуваа без Роналдо, Португалија делуваше супериорно и со хет-трикот на Рамос, потоа Пепе, Гереиро и Леао, едноставно ја прегази Швајцарија з акоја единствениот гол е дело на Акањи кога намали на 4-1.

https://twitter.com/dribling2021/status/1600237719858208768

Роналдо ги одигра последните 20-тина минути од натпреварот. Португалија во четвртфиналето ќе се сретне со Мароко.