Xiaomi го лансира серијалот Xiaomi 13T

Xiaomi денес ги претстави најновите модели од серијата Xiaomi 13T, дизајнирани за корисници од целиот свет кои се спремни да ја ослободат својата креативност. Серијата Xiaomi 13T располага со Leica оптички леќи штоим овозможуваат на корисниците да направатневеројатни фотографии, а моќните перформанси, долготрајната батерија и кристално јасниот екран овозможуваат извонредно корисничко искуство, независно далифотографиратеили гледате видea

Креирајте свои ремек-дела со помош на професионални Leica леќи

Одговарајќи на страста кон креативноста на новата генерација корисници на паметни телефони, серијата Xiaomi 13T ја носифотографијата на професионално ниво. Со оглед на тоа што и Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T доаѓаат со тројни прилагодливи камери со леќи Summicron развиени заедно со Leica, вклучително и широкоаголна камера од 50 MP со еквивалентна фокусна должина од 24 mm и оптички објектив 7P дизајнирани да снимаат повеќе светлина додека поддржуваат фотографирање со поголем динамички опсег, како и телефото објектив од 50 MP со еквивалентна фокусна должина од 50 mm. Има и камера со ултра широк агол од 12 MP со еквивалентна фокусна должина од 15 mm, која е идеална за панорамски снимки и снимање прекрасни пејзажи. Напојувани од 100% DCI-P3, и Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T камерите имаат поширок опсег на бои што помага да се сними секој магичен момент со класичен Leica квалитет.

Серијата Xiaomi 13T носидва оригинални Leica фотографски стилови: Leica Authentic Look и Leica Vibrant Look, обезбедувајќи неверојатни можности за фотографирањеземајќи ги предвид репродукцијата на бои, контрастите и сенките, кои се искомбиниранисо Leica естетиката. Оваа серија носидури шест Leica филтри, вклучувајќи ги најновите Leica Sepia и Leica Blue, инспирирани со Leica M-Typ240 филмскиот режим. Освен тоа, оваа серија донесува и четири нови Leica watermarks, обезбедувајќи поголем избор за композиција и големина на рамките.

Серијата Xiaomi 13T исто така располага со функција за прилагодени фотографски стилови во рамки на Pro режимот, која прв пат беше воведена на моделот Xiaomi 13 Ultra. Оваа функција им овозможува на корисниците да го прилагодат тонот, тоналитетот и текстурата во предефиниран стадиум, со задржување на повеќе детали и бои за понатамошнообработување. Омилениот стил може исто така да се зачува за ваш лично препознатливфотографски стилов, а со Xiaomi ProFocus технологијата можете да ја забележите секоја минута со неверојатни детали, независно дали станува збор за close up фотографии, објекти во движење или портрети на луѓе и пејзажи.

Снимањето на видео на ново ниво

Со Xiaomi 13T Pro, вашите видеографски соништа стануваат реалност. Влезете во светот на 10-битното LOG 4:2:0 H.265 видео снимање, кое обезбедува неодолива контрола на боите и деталите. Прединсталираната Rec.709 LUT додава професионалнанотана вашите видео-снимки, создавајќи слики со неспоредлива точност наприказ на боите и визуелна длабочина преку софтверски рендерирање.

Имајќи го предвид значењето на персонализараноста, Xiaomi 13T е идеален уред за остварување на вашите креативни идеи. Преку LTU стилот можете да им додадете личен потпис на секоја видео-снимка. Исто така, овој уред донесува можност за снимање на 8K видео снимки, овозможувајќи секоја сцена, нијанса и детал да биде забележана во квалитет кој може да се проектира дури и во кино. 50-мегапикселната широкоаголна камера поддржува и OIS и EIS, обезбедувајќи фокусирано снимање, дури и при снимање во движење.

Главните камери на Xiaomi 13T поддржуваат снимање на 4K видео на сите фокусни далечини, обезбедувајќи брзо и ефикасно едитирањена снимениот материјал. Освен тоа, Pro режимот во опцијата за едитирањевидео во Xiaomi галеријата обезбедува лесно уредување на наслови и дополнителни аудио-ефекти, што е идеално за создавање на кратки видео-содржини за социјални мрежи или влогови.

Содржина и звук кои оставаат без здив

Пружајќи нови нивоа на јасност и живописни бои, Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T го подобруваат искуството на гледање со 6,67-инчниот CrystalRes екран кој поддржува рефреш-рејт од до 144Hz1 и резолуција од 1,5K (2712 x 1220). Серијата Xiaomi 13T користи екран со висока осветленост од 1200 нита со максимална осветленост од 2600 нита2. Обезбедува 100% DCI-P3 покривање3 со поддршка за 68 трлиони бои, обезбедувајќи HDR10+ компатибилност од крај до крај. Ова го зголемува контрастот меѓу темните и светлите делови на сликата, обезбедува текстурна деталност и овозможува подобробалансирање на сатурацијата на боите, што им дозволува на креаторите на содржина да креираат извонредна содржина, независно дали станува збор за селфија и портрети или видео записи и влогови, со неверојатен квалитет на слика. Освен тоа, располага со два вградени Dolby Atmos® звучници.

Исто така, корисниците на овие два уреди имаат право на 6 месеци бесплатно користење на 100GB Google One cloud , како и на 3 месеци бесплатен пристап на Youtube Premium4.

Извонреден перформанс со подобрено вкупноискуство

Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T донесуваат значителни подобрувања во енергетска ефикасност и долготрајната батерија. Xiaomi 13T Pro користи MediaTek Dimensity 9200+ чипсет со брз осум јадрен CPU кој нуди брзини до 3,35 GHz. Исто така, вклучува вграден Arm Immortalis-G715 GPU кој подобрува обработката на сликата, така што нема потреба да се грижитеза траењето на батеријата додека играте игри. Xiaomi 13T е опремен со енергетски ефикасен MediaTek Dimensity 8200-Ultra чипсет кој користи најновата TSMC 4nm технологија, што овозможува подобрување на перформансите како на CPU, така и на GPU. Термалната дисипација на процесорите во серијата Xiaomi 13T е подобрена благодарение на плочата со дебелина од 50мм од нерѓосувачки челик која го спречува прегревањето на телефонот.

"MediaTek Dimensity 9200+ во Xiaomi 13T Pro им носи перформанси на уредите од високиотценовен ранг извонредна енергетска ефикасност , додека MediaTek Dimensity 8200-Ultra во Xiaomi 13T подобрува премиум искуството на смартфонот, рече JC Hsu, корпоративниот вицепретседател и генералниот менаџер на бизнисот за безжичната комуникација на компанијата MediaTek.

"Продолжуваме да поставуваме високи стандарди за премиум и флегшип уредите, обезбедувајќи врвни перформанси во игрите, фотографијата, вештачката интелигенција и поврзувањето, осигурувајќи дека потрошувачите ќе добијат најдоброто од своите паметни телефони во подолг временски период", додаде JC Hsu.

Xiaomi 13T Pro поддржува 120W HyperCharge, кој овозможува наполнета батерија од 100% за само 19 минути.2 Дватауреди имаат опција за брзо полнење, при што Xiaomi 13T Pro постигнува полнење од 36%, а Xiaomi 13T 21% за само 5 минути.

Развиенисо ISP (Internal Shielding Protection), SOW (Safe Operating Workspace), DTPP (Dynamic Turbo Power technology) технологиите, серијата Xiaomi 13T обезбедува безбедно користење на големата батерија со капацитет од 5000mAh (тип).

Современ стил со потврдена IP68 отпорност на вода и прашина5

Одразувајќи го модерниот дизајн на серијата Xiaomi 13T, Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T се достапни во две бои: Alpine blue и Black. Задниот дел на моделот Alpine Blue е обложен со премиум Xiaomi BioComfort веганска кожа со мека текстура која е исклучителнокомфорна за држење и ракување. За разлика од моделот Alpine Blue, црниотмодел има елегантнасјајнапозадинасличнана стакло. Дватасмартфони се издржливиа нивните IP68 оцени значи дека се отпорни на вода и прашина.

Цена и достапност

Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T ќе бидат достапни во две бои: Alpine blue и Black. Во текот на претпродажбата во периодот од 27.9. до 4.10. овие уреди можете да ги купите на намалена цена од цели 8.000 денари и да добиете Xiaomi прочистувач 4 Compact. Xiaomi 13T Pro ќе биде достапен во мемориска варијанта 12+512GB, а Xiaomi 13T во 8+256GB.

Повеќе информации на следниот линк: mkd.xiaomiserbia.com

Освен тоа, Xiaomi 13T и Xiaomi 13T Pro ќе вклучуваат четири генерации на надградба на Android оперативниот систем, како и пет години безбедносни поправки.

Спецификации на Xiaomi 13T Pro и Xiaomi 13T

Xiaomi 13T Pro

Xiaomi 13T

Дизајн

·Димензии:

 - Meadow Green, Black: 162.2mm x 75.7mm x 8.49mm2

 - Alpine Blue: 162.2mm x 75.7mm x 8.62mm2

·Težina:

 - Meadow Green, Black: 206g2

 - Alpine Blue: 200g2

·Xiaomi BioComfort veganska koža|staklo pozadi

·Corning®️ Gorilla®️ glass 5 front

·IP685

·Boje: Alpine Blue, Meadow Green, Black

Димензии:- Meadow Green, Black: 162.2mm x 75.7mm x 8.49mm2

 - Alpine Blue: 162.2mm x 75.7mm x 8.62mm2

·Weight:

 - Meadow Green, Black: 197g2

 - Alpine Blue: 193g2

·Xiaomi BioComfort veganska koža|staklo pozadi

·Corning®️ Gorilla®️ Glass 5 front

·IP685

·Boje: Alpine Blue, Meadow Green, Black

Камера

·LEICA VARIO-SUMMICRON

1:1.9-2.2/15-50mm ASPH

·24mm Leica glavna kamera

 - 50MP kamera širokog ugla

 - 1/1.28” veličina senzora

 - 1.22μm veličina piksela , 2.44μm 4-in-1 Super Piksel

 - f/1.9, 7P asferično sočivo, OIS

 -Podržava HDR10+ video snimanje do 4K na 30fps

 - Podržava 8K video snimanje na 24fps

 - 10-bit LOG video snimanje, podržava LUT import

·50mm Leica telefonska kamera

 - 50MP

 - f/1.9, 5P asferično sočivo

·15mm Leica kamera širokog ugla

 - 12MP

 - f/2.2, 5P asferično sočivo

·DVa Leica fotografska stila: Leica Authentic Look & Leica Vibrant Look

·Leica prilagođeni fotografski stilovi

·Master-lens sistem: 35mm dokumentarni objektiv, 50mm Swirly bokeh lens, 90mm objektiv sa mekanim fokusom

·Xiaomi ProFocus

·Noćni režim

·20MP prednja kamera

 - f/2.2, 5P asferična sočiva

 - Noćni režim

 - Portret režim

 - HDR

·LEICA VARIO-SUMMICRON

1:1.9-2.2/15-50mm ASPH.

·24mm Leica glavna kamera

 - 50MP kamera širokog ugla

 - 1/1.28” veličina senzora

 - 1.22μm veličina piksela, 2.44μm 4-in-1 Super Piksel

 - f/1.9, 7P asferično sočivo, OIS

 - Podržava HDR10+ video snimanje do 4K na 30fps

·50mm Leica telefonska kamera

 - 50MP

 - f/1.9, 5P asferično sočivo

·15mm Leica ultra-široka kamera

 - 12MP

 - f/2.2, 5P asferična sočiva

·Dva Leica fotografska stila: Leica Authentic Look & Leica Vibrant Look

·Leica prilagođeni fotografski stilovi

·Master-lens sistem: 35mm dokumentarni objektiv, 50mm Swirly bokeh lens, 90mm objektiv sa mekanim fokusom

·Xiaomi ProFocus

·Noćni režim

·20MP prednja kamera

 - f/2.2, 5P aspherical lens

 - Noćni režim

 - Portret režim

· - HDR

Екран

·Do 144Hz FHD+ 6.67”

CrystalRes AMOLED displej

 - 20:9, 2712 x 1220, 446 ppi

 - AdaptiveSync6, do 480Hz brzina uzorkovanja dodira

 - Osvetljenje : HBM 1200 nita (typ), 2600 nita (vrhunac)2

 - DCI-P3 spektar boja

 - 68 billiona boja

·Pro HDR displej

·Dolby Vision®, HDR10+

·Prilagodljiv režim čitanja

·Do 2880Hz PWM zatamnjenje

·Do 144Hz FHD+ 6.67”

CrystalRes AMOLED displej

 - 20:9, 2712 x 1220, 446 ppi

 - AdaptiveSync6, do 480Hz brzina uzrokovanja dodira

 - Osvetljenje: HBM 1200 nits (typ), 2600 nita (vrhunac)2

 - DCI-P3 spektar boja

 - 68 billiona boja

·Pro HDR displej

·Dolby Vision®, HDR10+

·Prilagodljiv režim čitanja

·Do 2880 Hz PWM zatamnjenje

перфоманси

·MediaTek Dimensity 9200+

 - 4nm proizvodni proces sa efikasnom potrošnjom energije

 - Arm Immortalis-G715 GPU

·LPDDR5X RAM + UFS 4.0 storage

 - 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 1TB8

·MIUI 14 zasnovan na Androidu 13

·MediaTek Dimensity 8200-Ultra

 - 4nm proizvodni proces sa efikasnom potrošnjom energije

 - Arm Mali-G610 GPU

·LPDDR5 RAM + UFS 3.1 skladište

 - 8GB + 256GB, 12GB + 256GB8

·MIUI 14 zasnovan na Androidu 13

Батерија и полнење

·5000mAh (typ) baterija

·Xiaomi 120W HyperCharge

·5000mAh (typ) baterija

·67W turbo punjenje

Звук

·Dvostruki zvučnici

·Dolby Atmos®

·Dvostruki zvučnici

·Dolby Atmos®

Конекција

·Dual SIM9

·Wi-Fi 7 mogućnost10

·Podržava NFC11

·BLUETOOTH® 5.4

·5G: podržava NSA + SA

·Frekvencijski pojasevi:

 - 5G:

n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/75/77/78

 - 4G: LTE FDD

B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66

 - 4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48

 - 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19

 - 2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz

·Dual SIM9

·Wi-Fi 6 mogućnost10

·Podržava NFC11

·BLUETOOTH® 5.4

·5G:podržava NSA + SA

·Frekvencijski pojasevi:

 - 5G:

n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78

 - 4G: LTE FDD

B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66

 - 4G: LTE TDD: B38/40/41

 - 3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19

 - 2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz

1Екран поддржува максимална стапка на освежување од 144Hz. Стапката на освежување на екранот може да се разликува малку во различни интерфејси и квалитетот на сликата во игрите. Ве молиме, ослонете се на реалното искуство.

2 Податоците се тестираат во интерните лаборатории на Xiaomi, но стварните резултати може да варираат. Мерењата може да се разликуваат меѓу поединечните производи. Сите спецификации се подложни на стварниот производ. Времето на тестирање за постигнување на 100% во режим на засилување изнесува 19 минути.

3 Покривеност на 100% DCI-P3 може да варира во зависност од светлината на екранот.

4Оваа понуда е ексклузивно достапна за нови корисници и подложна на применливите услови и одредби. Имате флексибилност да ја откажете во било кое време.

5 Уредот е сертификуван како отпорен на вода и прашина исклучиво под одредени лабораториски услови кои не се совпаѓаат со нормалните услови на користење. Гаранцијата не покрива штета предизвикана од течности освен ако не се работи за условите на тестирање. За повеќе информации, посетете ја официјалната веб-страница на Xiaomi.

6 AdaptiveSync поддржува префрлање меѓу 30/60/90/120/144Hz.

7 Стопата на узорочување на допир може да варира во зависност од содржината на вашиот екран.

8 Достапниот простор за складирање и RAM може да биде помал од вкупната меморија поради инсталирањето на оперативниот систем и претинсталираниот софтвер на уредот.

9 Користењето на eSIM изискува безжичен сервисен план. Овој сервисен план може да биде подложен одреденим ограничувања при премину од еден оператор на услуги на друг и при роумингу (дури и по истекот на договорот). Достапноста на eSIM може да варира во зависност од земјата/регионот и операторот. За повеќе детали, контактирајте го вашиот оператор.

10 Mогуќностите на Wi-Fi 7/Wi-Fi 6 можат да варираат во зависност од регионалната достапност и поддршката на локалната мрежа. Поврзувањето преку Wi-Fi (вклучувајќи ги Wi-Fi фреквенциите, стандардите на Wi-Fi и други функции дефинирани во IEEE Стандардот 802.11 спецификации) може да варира во зависност од регионалната достапност и поддршката на локалната мрежа. Функцијата може да биде додадена преку OTA кога и каде што е применливо.

11 Достапноста на NFC може да варира на различни пазари.

12 Достапноста на бои може да варира на различни пазари.

13 Реалните функции и карактеристики може да варираат во зависност од регионот.

ПР објава