За нејзиното тело се задолжени чварките и сланината: Познатата пејачка навистина го јаде ова, а изгледа пресекси!

Диетата за витка линија не мора да биде ригорозна

Диетата за витка линија не мора да биде ригорозна – тоа го докажува пејачката Снежана Бабиќ Снеки која во шестата деценија изгледа беспрекорно.

Додека многу нејзини колешки се борат со различни диети за да изгледаат совршено, Снеки тврди дека јаде многу калорична храна, но сепак е фит.

- Морам да кажам дека не ме оптоварува мојот изглед, иако луѓето мислат дека сум оптоварена и дека му придавам преголема важност. Живеам нормално.

Девојките во шминкерницата ме прашаа: „Што јадеш што те прави да изгледаш така?“ Им велам, јадам сланина, јадам крекери, имам вистинска домашна маст, јадам јајца. Домашниот подварак е мој специјалитет. Оттаму доаѓа добра линија - изјави Снеки.

Инаку, Снеки е горда сопственичка на најдолгите нозе на сцената, а оваа титула ја носи со години. Наскоро ќе наполни 56 години, но сепак има тело на кое би ѝ позавиделе многу нејзини помлади колешки.


Да потсетиме, пејачката Снежана Бабиќ Снеки речиси никогаш не зборува за својот приватен живот, а познато е дека се разведе од германскиот бизнисмен со српско потекло Радомир Стојановиќ во 2009 година. Оттогаш таа никогаш не ги претставила своите емотивни партнери во јавноста, а неодамна нагласи дека и по падот не ја изгубила вербата во бракот.

Таа не крие дека сака да јаде квалитетна и вкусна храна, но вели и дека многу се грижи да создаде рамнотежа во телото за да ја одржи тежината и да остане витка.

Таа во неколку наврати за домашните медиуми отворено проговори за тоа како со години успева да ја има истата, идеална тежина.

- Тајната на мојот изглед е во веселиот дух, во енергијата со која зрачите и во начинот на кој го носите телото. Ја сакам својата работа и може да ми се случи некоја непријатна ситуација, но кога ќе ги видам колегите, камерите, студиото и песната во тој момент, заборавам на сѐ и не дозволувам да влијае на мене - објасни таа.

Снеки раскажа и за тоа како со години ја одржува истата, совршена линија.

- Не користам никакви детоксикации за телото. Јас сум гурман и сакам да јадам. Се водам од тоа дека во однос на тоа колку си активен, толлу мораш да јадеш. Јас сум некој кој секогаш активно вежба. Јас имам своја програма. Не користам машини и тегови, мојот товар е исклучиво моето тело.

- Постојат вежби на кои можете да ја оптоварите едната страна од телото на другата и тоа е доволно за вас. Не сакам ништо што е претерано, сакам сè пропорционално и нормално, за да биде сè хармонично. Ако имаш генетска предиспозиција, воопшто не е тешко – вели пејачката за „Блиц“ и додава дека заслугата ѝ ја должи и на добрата генетика.

Не крие дека сака да јаде, но и да вежба. Како што вели, не сака да претерува со ништо:

- Научно е докажано дека генетиката игра огромна улога, а мојот генетски код е многу добар. Генерално, ние како народ имаме посебен код кој за многумина е енигма.

View this post on Instagram

A post shared by Snezana Babic Sneki Official (@snezanababicsneki)


Затоа не сакаат многу затоа што сме убав народ. Од време на време посетувам козметичар, не сакам да претерувам со ништо. Јас имам свој начин на грижа за лицето и деколтето, бидејќи тоа се многу важни делови од телото за една жена. Треба да се обрне внимание на употребата на природни маски за лице.

Секако, има и мезотерапија, која понекогаш можете да ја правите. Витамините Д, Б и Ц се многу важни и треба да се внесуваат во исхраната бидејќи се корисни за кожата и општото здравје на телото - објасни Снеки.


Извор: еспресо.рс