„Земи убав е, тетовски е“: Е тоа е лекот за долговечност

Богат е со важни хранливи материи

Највкусниот грав кај нас се произведува во тетовско. Кога одите на пазарење и кога барате грав, продавачот нагласува: „Земи убав е, тетовски е“.

Кој пробал знае. Такво е поднебјето, токму затоа гравот којшто се произведува во Тетово и тетовско е највкусен.

Го има и низ другите делови од земјата. Гравот е вкусен, но и многу здрав. Нутриционистите откриваат кои се неговите здравствени придобивки.

Иако постојат многу фактори кои утврдуваат дали ќе бидеме здрави, голем број на студии потврдуваат дека диетата може да ни помогне да го подобриме нашето здравје и да живееме до старост. На пример, меѓу суперхраната за долговечност кои се добри за додавање во вашето мени се и бобинки, лук, сливи, риба, чај, сладок компир, какао, кокосово масло, куркума. Еве кои  други намирници ќе ви обезбедат важни хранливи материи:

Мешунксти плодови

Грав, грашок, леќа, леблебија се одлични извори на растителни влакна и протеини базирани на растителни растенија за стабилизирање на шеќерот во крвта и негување на здрав микробиом. Микробиомот на цревата помага во регулирање на воспалението, го намалува холестеролот и ја регулира имунолошката функција.

Чиа семе

Богати со протеини, растителни влакна, омега-3 масни киселини, за кои се покажа дека го поддржуваат здравјето на мозокот, срцето, кожата, ја намалуваат маснотијата во стомакот.

Авокадо

Неверојатното авокадо не само што ни помага да изгубиме тежина, туку и нè прави поздрави и долговечни. Богато е со витамини Ц, К, Б, Е и А, како и растителни влакна, здрави масти, калиум. Калиумот помага во намалување на крвниот притисок и го намалува задржувањето на вишокот течности.

Лиснат зелен зеленчук

Такви се спанаќ, зелка, марула, и други. Нивната консумациј ќе ви обезбеди растителни влакна, што е од суштинско значење за раст на клетките и формирање на црвените крвни зрнца, како и за заштита на функцијата на мозокот. Зеленчукот, исто така, содржи антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од карцином и срцеви заболувања и промовираат долговечност.

Маслиново масло

Потрошувачката на маслиново масло се покажа дека помага во намалување на воспалението, намалување на крвниот притисок и подобрување на чувствителноста на инсулин. Освен што е супер храна за долговечност, маслиновото масло е добро и за срцето.