12 години по завршувањето на неговата кариера, Енди Родик се отвори за својата битка со ракот

Енди Родик имаше рак по завршувањето на кариерата, еве како се чувствува тој денес

Легендарниот Енди Родик проговори за својата битка со ракот во најновата епизода од неговиот подкаст „Served“.

Американскиот тениски ас им соопшти на своите фанови дека по завршувањето на кариерата му бил дијагностициран рак на кожата и откри низ што поминал.

Тениската легенда вели дека ќе биде „работа до крајот на мојот живот“, поради операциите и третманите за рак на кожата.

Тој ги моли родителите да стават крема за сончање на своите деца и да си стават на себе.

„Проблемот нема да се појави кога ќе наполнат осум години, но...


Енди Родик го победи ракот, но сепак оди на редовни прегледи и третмани.

Тенисерот, чие лице беше видливо воспалено и црвено, на почетокот на подкастот рече: „Имав чудно утро, па сега ќе направам општа ПСА“. Тоа можеби е малку досадно за некои од вас, но мислам дека треба да се каже.

Се борев со различни видови на рак на кожата откако престанав да играм. Ми извадија туморска клетка од усната, тоа беше пред околу пет или шест години, но никогаш не зборував за тоа.

Утрово отидов на ласерски третман, затоа на вас што го гледате сето ова на Јутјуб, изгледа како да сум дошол од тепачка - рекол Родик, па додал:

- Незгодно е. Сега нема да навлегувам во приказната „зошто јас“, бидејќи ништо не е во ред. Во ред е, само користете крема за сончање. Особено за децата, ако се уште се тенисери.

Проблемот можеби нема да се појави кога ќе наполнат осум години, но ќе се појави кога ќе бидат полнолетни и ако имаат 38. Стекнав навика одвреме-навреме да одам на прегледи. Во овој момент, сè е во ред.

Ставете крема за сончање со широк спектар што ги филтрира и УВА и УВБ зраците и има заштитен фактор 15 или поголем пред да излезете надвор - додавајќи дека треба повторно да се нанесува во текот на денот и задолжително проверете ги датумите на истекување, советува тенисерот. и обожавателите беа изненадени од тоа колку храбро Енди Родик го пребродува ракот.

Да потсетиме дека Родик порано беше најдобриот играч на планетата. На првата позиција на АТП листата стигна на 3 ноември 2003 година, а последниот меч го одигра во 2012 година, кога во четвртото коло беше поразен од Хуан Мартин дел Потро.