6 работи за сексот кои повеќето луѓе мислат дека ги знаат, но грешат

Голем број на факти се нејасни кога е во прашање сексот, па сексуалниот терапевт Трејси Кокс открива факти кои забележала дека многу луѓе всушност не ги знаат.

Сексуалната терапевтка и авторка Трејси Кокс има голем број совети за интимните односи, таа истакнува дека многу луѓе често прават грешки. Направила листа што треба да се прочита, смета таа.

Мажите не можат да доживеат оргазам без ејакулација

Претпоставуваме дека оргазмот и ејакулацијата се едно исто, но тие се всушност посебни процеси, вели Кокс.

Тој истакнува дека ејакулацијата се јавува во простатата и уретрата, бидејќи мускулните контракции ја принудуваат спермата да излезе од телото. Тој тврди дека оргазмот всушност се случува во мозокот.

Партнерот треба да ве „возбуди“

Кокс истакнува дека секој е одговорен за своето возбудување и сексот започнува кога веќе сте возбудени. Никој не треба да ве возбудува, вие сами се грижите за тоа. Без разлика дали се работи за допир, секс играчка, фантазирање, гледање или читање еротика, Кокс ви предлага да изберете и да преземете акција.

Тој истакнува дека жените кои добро го познаваат своето тело се позадоволни од сексот од оние кои не го знаат тоа.

Мажите размислуваат за секс на секои седум секунди

Не постои истражување кое ќе го докаже ова.

Многумина веруваат дека за таа фраза е виновен озлогласениот секс истражувач Алфред Кинси. Иако неговото истражување покажа дека 54 отсто од мажите рекле дека размислуваат за секс само неколку пати на ден, 43 отсто неколку пати неделно или месец, а дури четири отсто помалку од еднаш месечно.

Само мажите имаат ерекција

Тоа не е вистина, вели Кокс.

Имено, клиторисот се состои од исто сунѓересто еректилно ткиво како и пенисот, а се шири и се впива во крв кога жената е возбудена. Неодамнешното американско истражување спроведено од Државниот универзитет во Охајо покажа дека тоа не е точно и дека може дури и да го одложи породувањето.

Тие откриле дека жените кои биле сексуално активни во последните три недели од бременоста го носеле своето бебе во просек 39,9 недели, во споредба со 39,3 недели за жените кои немале секс.

Колку повеќе партнери има жената, толку е поголема нејзината вагина

Тоа не е точно бидејќи ништо од тоа не влијае на поголемиот дел од вагината.

На тоа не влијае ниту користењето играчки, туку генетиката и обликот на мускулите на карличниот под.

Вагината е еластична, додека нејзината форма и големина немаат никаква врска со сексуалната историја.

Ако имате фетиш, не можете да уживате во сексот без него

Иако луѓето со фетиши повеќе уживаат во сексот кој вклучува фетиш, неодамнешното истражување открива дека фетишистите сепак сметаат дека сексот што не вклучува фетиш е сосема добар. Имено, на многу од нив повеќе им се преферираат фетишите.