7- кратниот светски шампион во Формула1 Луис Хамилтон креира неверојатен часовник

Легендарниот тркачки возач избра боја која ги имитира нијансите на неговиот Формула 1 тим Mercedes-AMG Petronas.

Сè додека неговиот тимски колега не удри со својот болид во ѕидот во последниот круг од Големата награда на Сингапур, Луис Хамилтон не очекуваше дека ќе ја мине целта на третото место, заземајќи го 196-от подиум во кариерата, зголемувајќи го својот рекорд.

Спротивно на тоа, веста за неговата трета соработка со IWC дојде по долго време: IWC Portugieser Tourbillon Retrograde Луис Хамилтон првпат беше скициран пред две години и пристигна четири години откако швајцарскиот производител на часовници и британскиот тркачки возач последен пат работеа заедно на еден час.

Сепак, тоа не е поради недостаток на амбиција, барем не од страна на Хамилтон. Не ме поканија“, со иронична насмевка вели седумкратниот светски шампион. „Обично прашувам. Тие знаат дека сакам да соработувам.

Не е нереално што искуството од дизајнирање часовник го споредува со работа на автомобил со неговиот тим. „Кога работам со дизајнери на автомобил, можам да ги поставам сите овие прашања и ако нешто излезе од него станува дел од дизајнот на автомобилот, се чувствувате уште повеќе поврзани со него. Наместо само да носите часовник IWC и да го промовирате бренд“, продолжува тој, „сакав да работам со дизајнерскиот тим за да изнајдам нешто поприспособено што има дел од мојата и нивната ДНК“.

Во искрениот стил кој стана еден од неговите заштитни знаци, Хамилтон признава дека процесот на соработка малку го заплашува и дека секогаш е изненаден од тоа колку добро се примаат часовниците. „На почетокот сите се претпазливи“, се сеќава тој на моментите од таблата за цртање. „Тие не знаат како ќе оди, особено кога користат силни бои. Но, тогаш работите полетуваат“.

Како што вели Хамилтон, токму во тие моменти почувствувал дека е негова самодоверба да инсистира на стил кој е повеќе „Луис“ - тој стана познат по неговите екстравагантни тркачки викенд костуми и склоноста кон дизајнери како Миу Миу, Томи Хилфигер, Рик. Овенс и Прада - пораснаа. Како чаша виски на крајот од една долга вечер, неговите отпечатоци се насекаде низ третиот часовник на IWC што го носи неговото име.

Тиркизниот бројчаник и ткаенината на нараквицата се преземени директно од палетата на Формула 1 тимот на Mercedes-AMG Petronas за кој возел од 2013 година. Ќе бидат направени само 44, што, како што знаат обожавателите на Хамилтон, беше неговиот тркачки број од детството.

Логото на окото на пантерот во 3 часот е очигледно негово, како и маркерите од 12 дијамантските часови, омилениот камен на познатиот тркач (особено ако е од Тифани). И сето тоа, сите 43,5 мм x 15,9 мм, е обвиено во дебел, сјаен платински материјал, материјал непознат за речиси секој Ф1 инженер во историјата.