Ангела Меркел од Белград до Тирана: Цела Европа ја држи во џеб, а живее во изнајмен стан

На залезот од својата кариера, првата дама на Европа го посети Балканот, но не и Македонија.

Германската канцеларка Ангела Меркел по вчерашната посета на Белград, во рамки на својата последна посета на регионот како канцеларка, денеска ќе биде во Тирана на средба со лидерите од земјите на Западен Балкан, со кои ќе има и билатерални средби.

Според најавите, канцеларката прво ќе има билатерална средба со албанскиот премиер Еди Рама, со кого ќе разговара за билатерални и економски прашања, како и за приближувањето на земјата кон Европска Унија (ЕУ).

Потоа ќе има заеднички ручек со премиерите на земјите од Западен Балкан, по што ќе следува и прес-конференција.

Пред да се врати во Берлин, таа ќе има билатерални средби и со шефовите на владите на Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово.

Која е Ангела?

Никој освен Хелмут Кол не е на власт во повоена Германија толку долго: Оваа година се навршија 15 години откако Ангела Меркел ја презеде функцијата канцеларка како прва жена.

Меркел има намера да остане на функцијата до крајот на следниот мандат. После тоа „вечната канцеларка“, како што и самата објави, се повлекува од политиката.

Апелите на Ангела Меркел да ја преиспита својата одлука да се повлече од политиката станаа сè погласни за време на пандемијата на коронавирус кога Меркел уште еднаш се покажа како прагматичен и решителен политичар кој успешно ја водеше својата земја низ историска криза. И покрај зголемувањето на новите инфекции во последните неколку недели, Германија е сè уште меѓу земјите најуспешни во справувањето со пандемијата. 

Ангела Меркел е родена во 1954 година во Хамбург како Ангела Каснер во семејството на протестантски свештеник кој го пресели семејството во ГДР за да помогне религиозниот живот во „земјата на работниците и селаните“ да не изумре целосно. Откако студирала во Русија во 1986 година, Ангела докторирала физика и водела тивок живот како научник сè до настаните што му претходеле на падот на Берлинскиот Ѕид.

„Девојчето“ на Кол

Нејзиното појавување на големата политичка сцена беше тесно поврзано со обединувањето на Германија кога, како член на граѓанското движење во Источна Германија и подоцна влегувањето во Христијанско-демократската унија (ЦДУ), го отвори патот за кариера.

Според многумина, тоа не беше можно без менторство на тогашниот канцелар и претседател на ЦДУ Хелмут Кол, кој уште од самиот почеток го трасираше патот за неговата „Маедчен“ („Девојче“) како што Кол ја нарекуваше новоизбраната пратеничка од покраината Источна Германија

Кол е исто така, за изненадување на многумина, во 1990 година ја назначи за свој прв министер за семејство и млади, а подоцна и министер за животна средина. Внатрепартискиот пораст беше крунисан со преземање претседател на партијата во 2000 година и брутално прекинување на врските со поранешниот ментор Кол, кој ја вовлече ЦДУ во најдлабоката криза во историјата на партијата со скандалот со тајните донатори.

Меркел ја презеде власта во земјата во 2005 година по предвремените избори, кога ја формираше првата од четирите влади. Сè одредува коалицијата: три со социјалдемократите и една со либералите. Но, отпорот на социјалдемократите при формирањето на последната коалиција беше разбирлив: сите партии во коалицијата со Христијанско-демократската унија ЦДУ / ЦСУ и огромната Ангела Меркел на чело на владата паднаа во нејзината сенка. 

Разумната, прагматична и скромна Ангела Меркел се чини дека за многумина е идеална противтежа на алфа мажите и на домашен и на меѓународен план. Нејзината отворена воздржаност на состаноците со политичари како Силвио Берлускони или Доналд Трамп ќе остане во историјата.

Во еден момент, магазинот Винтер дури ја нарече „канцеларка на слободниот свет“. Беше среде бегалската криза од 2015/2016 година, што одзеде голем дел од енергијата и гласовите на Меркел во корист на десничарската Алтернатива за Германија (АфД).

Судбоносното "Ќе успееме!"

И додека некои веруваат дека е добра одлука да се отворат границите за над милион бегалци, придружена со историската реченица „Ќе успееме!“ други сметаат дека тоа е почеток на нејзиниот крај и една од ретките погрешни проценки во нејзината прагматична кариера обележана со одлуки. Залудно канцеларката се обиде да даде изјави дека бегалците ќе се вратат дома откако ќе заврши војната. Оваа одлука ја подели нацијата, како што може да се види денес на протестите против пандемиските мерки, кои беа во голема мера инфилтрирани од истите десничарски сили кои ги започнаа протестите против бегалската политика на канцеларката.

Факти:

Ангела Меркел е една од најмоќните жени денес. Таа сака фудбал и наука, но има паничен страв од кучиња. Својот приватен живот го чува во тајност.

Многу работи не сте ги знаеле за Ангела Меркел до сега, а ние издвоивме неколку најинтересни:

1. Нејзиното моминско презиме е Ангела Каснер, додека презимето Меркел е од нејзиниот прв сопруг.

2. Германците ја нарекуваат МАМА уште од далеку.

3. Додека студирала, Маркел работела како шанкерка на студентски диско-забави.

4. Таа има завршено физика и докторат по квантна хемија. Некои велат дека таа постигнала успех затоа што пристапила кон проблемот од научна, аналитичка гледна точка.

5. Откако се разведе од својот прв сопруг, таа живееше во нелегален стан во близина на железничката станица. На нејзиниот триесетти роденден, татко ѝ доаѓа да ја посети и разочарано ѝ вели: „Не си дотуркала многу далеку!“

6. Ноќта кога падна Берлинскиот ѕид, во ноември 1989 година, Ангела Меркел имаше 35 години. За да го прослави овој голем настан, таа отишла во сауна, подоцна прошетала кратко и испила пиво. Таа брзо се вратила дома да се одмори бидејќи утре бил работен ден. Сите други во Германија беа будни до утрото.

7. Нејзиниот сопруг Јоаким Зауер е професор на универзитетот во Берлин. Тој не сака публицитет, па затоа не се појави ниту на инаугурацијата на Меркел во 2005 година. Тој обожава опера и пешачење и лета со евтини летови дури и кога му е дозволено да патува со Ангела со службени авиони. Поради неговиот интерес за опера, и недостаток од тоа во јавноста, Германците го нарекуваат „Фантом на операта“.

8. Меркел е добра готвачка. Обожава да прави колачи со сливи и често се гледа како купува намирници во супермаркет. Таа има навика да прави појадок за нејзиниот сопруг секое утро.

9. За неа велат дека живее во изнајмен стан со нејзиниот сопруг, професор по квантна физика и дека сака да готви супа од компир.

10. Уште во 1995 година, ја касна куче, а потоа се појави силен страв од кучиња кај неа. А се вели дека Путин често ја запознавал со своите миленици, кучиња, за време на официјалните посети.

11. Меркел обожава фудбал и честопати влегува во соблекувалните на мажите за да им ја честита победата. Се вели дека при една таква ненадејна посета, таа случајно го видела Бастијан Швајнштајгер (сопругот на Ана Ивановиќ) гол.

12. Минатата година беше забележано исклучително лошо здравје на Ангела Меркел. За време на официјалните посети, канцеларката беше обземена од трепет што беше видлив и кој траеше подолго време. Германците се сомневаат или дека Ангела има рани знаци на Алцхајмерова болест или дека станува збор за алкохолизам.