Часовник од јаглерод: Цврст како болид на Формула 1

Веројатно сè уште се сеќавате иденес како настана првата гребеница на вашиот штотуку купен часовник иги гребаница на вашиот автомобил...

Мажите се познати по тоа што имаат посебна приврзаност кон нивните часовници и автомобили, слично како жената со нови високи потпетици. Тешко е да се надмине чувството кога „вашето чедо“ ќе се повреди, но индустријата за часовници, по долго трагање по потрајни материјали, го откри совршеното решение - јаглерод. Не може да се гребе материјал, што е особено важно кога станува збор за спортски часовници.

Шармантно индустриски и модерно футуристички, часовници со јаглени влакна се неопходен додаток на сегашноста, придружувајќи се на керамика и титаниум.

Без разлика дали сте колекционер на часовници или прво ќе наидете на јаглеродни влакна, тешко дека ќе флертувате со часовник како овој на прв поглед.

Постои симпатичен контраст помеѓу леснотијата и цврстината на часовникот, надополнет со силен, технички естетски и разноврсен карактер. Часовниците од јаглерод-фибер се пријатни за носење, се интересни концептуално и многу, многу издржливи.

Високи механички перформанси, многу висока хемиска отпорност, одлична отпорност на удар - јаглеродот ги комбинира сите материјални својства што се верни на авангардниот дух на TAG Heuer.

Употребата на овие современи материјали честопати не само што ги менува карактеристиките на случајот (на пример цврстина), туку и го претвора часовникот во рамномерна верзија од не'рѓосувачки челик (или титаниум).

Во индустријата за часовници, како што е случајот со многу други сектори за производство на високи перформанси, јаглеродните влакна станаа центар на иновации затоа што, не само што јаглеродот изгледа одлично, туку директно ја рефлектира технологијата на спортот поврзан со индустријата за часовници: автомобилската индустрија и јахти.

Без разлика дали станува збор за брзински трки или најдобри тркачки автомобили со најдобри перформанси, јаглеродот е крал, затоа што овој авангарден материјал произведува часовници со неспоредлив стил и удобност.

Не само што е и лесен, туку има и јачина која може да варира во зависност од промената во правецот на влакната, и е отпорн на топлина и влага, што му дава голема предност пред материјалите како што се челикот и алуминиумот.

Ако не сте знаеле, благодарение на овој материјал, автомобилите во Формула 1 можат да преживеат судири со брзина поголема од 300 км на час. Во авијациската индустрија, јаглеродот се користи многу долго, а денешната конструкција на авиони не би била можна без јаглеродни влакна.

Од истата причина што автомобилите полесно се користат и со тоа ја намалуваат потрошувачката, автомобилската индустрија започна со користење на овој материјал. Високата цена на овој материјал ја ограничи нејзината примена само на тркачки автомобили со високи перформанси.

Неговиот сатенски, блескав изглед е специфичен за секој часовник и варира од црна до полесна нијанса на сива боја.

Јаглеродните нијанси, моделирани според специфичниот метод TAG Heuer, се применуваат на секој модел за резултат што е автентичен колку што е исклучителен, без разлика дали ќе изберете издание Carrera, Monaco или Aquaracer.

Carrera Caliber Heuer 02T

ТАГ Хауер одамна докажа дека е часовник за оние кои го сакаат животот исполнет со брзина. Инспириран од трки со автомобили, Carrera Caliber Heuer 02T има карбонски чаури и фиксирана јаглеродна круна.

Бирачот е црн скелет со луминисцентни индекси наредени со родиум и лебдечки турбилон со кафез од јаглерод и титаниум. Часовникот покажува сериозна аура на брзина и моќ и докажува дека црното на црно не мора секогаш да изгледа елегантно и едноставно, но спортски силно.