Часовникот кој нема цена: Уникатен, но се дава и на уникатни

Највообичаениот настан во светот на автомобилите, Concorso d’Eleganza Villa d’Este, ќе се врати на сцената во октомври оваа година, по едногодишна пауза предизвикана од пандемијата на корона вирусот…

Настанот првпат се одржа во 1929 година, и оттогаш се одржа секогаш на западниот брег на езерото Комо, во северна Италија. Некои од најдобрите автомобили од целиот свет се собираат на оваа живописна локација, за да можат вистинските љубители на четири тркала да уживаат во нив. Секоја година, овој настан ја доделува наградата Best of Show на еден автомобил, по евалуација на панел експерти, и традиционално оди со специјално издание на часовник. За 2021 година, добитникот на наградата за најдоброто од шоуто ќе ја добие уникатната временска зона Lange 1 „Комо издание“.

Брендот A. Lange & Söhne е официјален спонзор на Concorso d’Eleganza Villa d’Este од 2012 година. За прв пат по десет години соработка, победничкиот часовник ќе биде издание на специјалното издание на моделот Хронограф 1815 година. Часовникот по нарачка има футрола од бело злато со дијаметар од 40 мм, додека има бирање со розово злато и рачно врежан грб на Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Бирачот, со арапските броеви и минутната скала што не поврзува со железницата, е референца за легендарните џепни часовници A. Lange & Sohne.

Часовникот се напојува со рачно намотување Калибар L951.5 со шеесет часа резервна енергија. Механизмот се состои од 306 индивидуални компоненти кои се прекрасно рачно завршени. Задниот дел од сафирниот кристал ни дава увид во величествениот механизам на хронографот. Уникатниот часовник е поврзан со темно кафеаво кожено ремче. Бидејќи овој часовник е единствен и ќе се додели како награда на најдобрите на споменатиот настан, тој доаѓа на свет без цена.