Часовникот Златен мост: Распродаден во рекордно време

Создаден од брилијантен италијански часовничар Винсент Калабрес во 1980 година, механизмот „Златен мост“ е задолжителен за моделот Corum во последните неколку години, откако Лорен Бес го редизајнираше оригиналниот дизајн пред една деценија…

Интригираниот механизам на бројните часовници на Corum секогаш бил пофален од бројни експерти, колекционери и фанови. Швајцарскиот бренд за часовници штотуку го претстави својот најнов модел, кој го носи Златниот мост во нова ера, со спектакуларно бирање инспирирано од Арт Деко. Golden Bridge Round 43 Art Deco го сместува овој неверојатен механизам во вообичаена тркалезна кутија, но мостот е врамен од обете страни со сет на месинг жици, кои не потсетуваат на каблите што се користат за изградба на мостови за суспензија.

Оваа убавина Corum има две верзии - едната СО механизам изработен од жолто злато и златна жица, додека другата СО механизам и жици обложени со родиум. Се напојува со механизам CO 113, со фреквенција од 28.800 КС, како и со резерва на енергија од 40 часа. 

Механизмот е идентичен со оној што се наоѓа во другите модели на Златниот мост, но има мостови и главен елемент создаден од златото од 18 карати.

Телото на овој модел е 43 mm во дијаметар и е изработено од титаниум и обложено со дијамант DLC финиш, што му даде привлечен црн финиш. Моделот Round 43 Art Deco  се произведува во ограничено издание со само 188 парчиња во секоја верзија, со цена од 23.800 долари. Но, веќе е распродаден само што го пуштија и се чека од брендот да потврдат дали сепак ќе направат уште нови 188 парчиња.