Дали ни се враќа најопасната болест на сите времиња која уби милиони?

Здравствените власти во Кина објавија дека на 55-годишен маж му е дијагностицирана бубонска чума, откако јадел див зајак на северот на земјата. Како резултат на тоа, 28 лица беа ставени во карантин.

Официјални лица изјавија дека мажот бил лекуван во болница во градот Хуаде, а пациентот кој живее во внатрешноста на Монголија, наводно, го јадел зајакот на 5 ноември, пренесува Индипендент.

Други луѓе кои биле ставени во карантин за среќа не покажува симптоми на чума. Ова е трет регистриран случај во последните седум дена, а првите два се забележани во главниот град Пекинг. Поточно, иако двата случаи се неповрзани, на 12 ноември на двајца пациенти во градското подрачје им била дијагностицирана пневмонична чума. Пневмонична чума, која е потешка од бубонската чума, се смета дека е главниот виновник за Црната смрт што го опустоши светот во средниот век.

Иако се смета дека е уништена чумата во Кина, овие повремени случаи сè повеќе предизвикуваат загриженост за можноста за повторна инфекција. Последната голема позната епидемија е во 2009 година, кога неколку луѓе загинаа во провинцијата Кингхаи во северозападна Кина.

Во моментов нема причина за паника во Европа затоа што случајот со чума кај луѓето не е пријавен со децении, но во многу делови на Африка, Азија, Јужна Америка и Западот на САД ситуацијата е далеку поинаква. Таму од чумата се умиравсушностсè почесто. Индија сериозно ја сфати епидемијата во 1994 година, кога најмалку 54 луѓе починаа од чума, а од тогаш стаорците се убиваат постојано. Само во Мумбаи, точно 442186 стаорци беа убиени во една операција на чума таа година.

Најлоша е ситуацијата во Африка, каде се регистрирани над 90 проценти од пациентите. Иако просечната европска чума се доживува само како „црна смрт“ од мрачните времиња на човечката историја, таа сепак е присутна, а нејзиното предизвикување е засилува, можеби и заради нашето одгледување  „супермикроби“ со ирационална употреба на антибиотици.

Убива за 24 часа

Светската здравствена организација вели дека бубонската чума може да убие возрасно лице за помалку од 24 часа ако не се лекува правилно. Таа е предизвикана од бактеријата Yersinia pestis, која најчесто се наоѓа кај мали цицачи, и нивните болви. Симптоми кои индицираат дека е заразено лице вклучуваат треска, главоболка и најчесто, отекување на лимфните јазли под пазувите.

Со текот на годините, од 2010 до 2015 година, во светот имало 3.224 случаи, од кои 584 биле фатални. Исто така, постои вакцина, но за жал таа не е достапна за јавноста. Минатата година едно момче беше заразено во САД и тоа беше првиот случај на инфекција во земјата од раните 90-ти. Болеста најчесто се лекува со антибиотици, но иако може да се лекува, доколку се открие навреме, во епидемијата 2017 година што ја погоди Африка, починаа 200 луѓе. Иако експертите посочуваат дека во моментов нема закана од епидемија, не треба да ја занемаруваме чумата, што постојано ја докажуваше нашата смртност.