Дали знаете во каков кревет спие Кралицата Елизабета: До сега немате видено вакво нешто

Кралицата сега постојано престојува во нејзината импресивна резиденција во замокот Виндзор, а неодамна на Инстаграм беше откриена една од спалните соби во замокот.

The Royal Collection Trust сподели фотографија во внатрешноста на кралската спална соба на која се наоѓа креветот што зачудува, кој првично е направен за вујкото на кралицата Викторија, Џорџ IV, а се користеше и во куќата Карлтон.

Големата крошна која виси над креветот со четири драпери е највозбудливиот елемент, во контрастни бои на зелена и виолетова. Погледнете внимателно и ќе ја видите круната на врвот комплетирана со детали од пердуви од ној!

View this post on Instagram

A post shared by Royal Collection Trust (@royalcollectiontrust)


Иако тоа не е личен кревет на монархот, сепак сме прилично изненадени кога во ѕидовите на кралската резиденција гледаме толку луда креација како оваа.

Насловот на впечатливата фотка гласи: „Кога Наполеон III ја посети кралицата Викторија во замокот Виндзор во 1855 година, овој кревет беше специјално обложен во неговите лични бои – виолетова и зелена. Прекрасните перја од ној ја крунисуваат свилената крошна.

„Креветот првично му припаѓаше на вујкото на кралицата Викторија, Џорџ IV, а беше направен за неговата спална соба во куќата Карлтон во Лондон во 1780-тите“.


извор:hellomagazine