Денес е големото финале, сѐ зависи од вас: Роџер Федерер или Новак Ѓоковиќ?

Во отсуство на тенис, медиумската куќа Еуроспорт излезе со идеја да го реши прашањето за најдобриот тенисер во светот на сите времиња во машка и женска конкуренција еднаш засекогаш. Денес, беше редот на големото финале во кое се најдоа големите ривали, Швајцарецот Роџер Федерер и Србинот Новак Ѓоковиќ.

Интересни дуели се одвиваа на обете страни на ждрепката, но системот за гласање на публиката одлучи овие двајца тенисери да дојдат до големото финале.

Ѓоковиќ ја „одмери силата“ во четвртфиналето, односно го надмина славниот австралиец Род Лавер, со цел да се сретне со Пит Сампрас во полуфиналето, каде што сепак го донесе до финалето по неизвесен крај.

Додека беа на другата страна на ждрепката, навивачите на славниот Роџер Федерер со своето гласање ги поразија навивачите на Борис Бекер во четвртфиналето, а со многу напнато гласање во полуфиналето ги надминаа навивачите на Шпанецот Рафаел Надал.

Гласањето во голема мерка е во тек, а вашиот глас можете да го дадете на официјалната веб-страница на Евроспорт, само кликнете ТУКА и да го решите прашањето за најдобриот тенисер во светот на сите времиња во машка конкуренција.