„Денот по утрото се познава“: 5 утрински ритуали кои ќе ги постават темелите за продуктивен и успешен ден

Доколку сè уште го немате вашиот утрински ритуал кој успешно ве подготвува за остатокот од денот, а можеби и не сте навистина утринска личност, испробајте ги овие пет ритуали кои ќе ви ја зголемат продуктивноста и ќе ви помогнат да се справите со стресот.

1. Прескокнете го кафето

Не мора целосно да се откажете од кафето, туку направете го нешто друго прво наутро. Чаша млака вода со лимон е многу подобар избор - го забрзува метаболизмот, ја чисти кожата, не создава зависност, а за да ги искористите сите овие придобивки, избегнувајте храна и пијалоци еден час потоа.

2. Не посегнувајте по мобилниот телефон

Многу луѓе ги земаат мобилните телефони веднаш штом ќе се разбудат за да ги прочитаат најновите вести, да проверат мејлови и Фејсбук, што, според истражувањата, само им прави да се чувствуваат полошо. Наместо тоа, направете го првото нешто наутро лесно истегнување, танцувајте пред огледалото или наместете го креветот - ќе се чувствувате подобро.

3. Имајте добар хигиенски ритуал

Често забораваме на оваа состојка, а токму оваа состојка одредува какво ќе биде кафето

Не е важно дали сакате да се туширате веднаш по будењето или веднаш по утринскиот тренинг, но добар ритуал за хигиена е клучен - дури и ако е само за вашето лице. 

4. Направете листа на задачи

Често сме под стрес поради големиот број на обврски кои не очекуваат во текот на денот, но сепак треба да се избегнува мултитаскинг. Истражувањата покажаа дека никој не е добар во мултитаскинг, па затоа е најдобро да направите список со задачи за секој ден што потоа можете да го прекршите откако ќе ги завршите. Ќе ви помогне да ги следите обврските и да не пропуштите ниту еден детал.

5. Организирајте го вашето работно место

Без разлика дали работите во канцеларија или дома, одржувајте го вашето работно место чисто. Идеално, би требало да го договорите на крајот од работниот ден, но доколку не можете да се натерате да го направите тоа, одвојте време наутро. Ако сакате фенг шуи (или сте подготвени да го пробате), проверете како подобро да го организирате вашиот работен простор.

Фото:Freepik