ДОКТОР КОРИСТИ БОЖЈИ ЛЕК: Библиските рецепти ги лекуваат сите најсериозни болести!

Д-р Ричард Шулц стана светски познат лекар користејќи антички и едноставни техники на лекување, кои беа запишани пред 3.500 години во Библијата.

Верувале или не, овој доктор ги користи античките принципи на хигиена и заздравување што биле напишани пред илјадници години во Библијата, како основа во неговата медицинска работа.

Добивам писма од целиот свет и луѓето се многу задоволни со едноставните техники на лекување што ги опишувам во мојата книга. Не сакам да гo кријам моето знаење. Во книгата, објаснив сè во детали за секој да може многу брзо да заздрави дома без да има потреба од нешто друго. Ова се едноставни техники за чистење на организмот, а оние со малку поголема  посветеност, можат сами да направат од билки- подготовки - тинктури. инсерти и облоги и да ги применат. Ги дадов сите рецепти и објаснувања- вели Др. Шулц.

Тој изјави дека „не постојат неизлечиви заболувања“. Овој лекар исто така тврди дека единствените луѓе кои не закрепнуваат од своите болести се оние кои не сакаат да ги променат лошите навики. 

Д-р Шулц, луѓето се единствените заболени организми во природата. Зошто е тоа така?

" Ќе ве исправам. Не само што болните се болни, туку и растенијата и животните што ги погодува болеста. Главните причини за болеста се несоодветното живеалиште, нездравата исхрана и пропуштената цел во животот. Човекот е создаден да живее во природа, да се справи со физичкото да јаде храна од свежи растенија и да ужива во амбиентот на семејство.

Современиот човек избра да живее надвор од природата, во валканите градови, без физичка активност, да се храни со преработена и токсична храна, која во најголем дел е од животинско потекло, а неговата главна цел е да се кандидира за пари за да купи отров што му го уништува здравјето и неговиот живот.

Во таков живот човекот нема пријатели, а бидејќи живее целосно неприродно, логично е дека страда од депресија, што всушност е предупредување за телото, со кое болното тело се обраќа на совеста на човекот и вели: "Дали сакате да ме убиете?"

Дали велите дека депресијата е најсериозната форма на болест предизвикана од неприроден животен стил?

"Најтешките пациенти се оние кои не успеаја толку духовно, што сакаат да умрат. А депресијата е најраспространетата модерна болест која предизвикува човекот повеќе да не сака да живее. Аптеките имаат најголем профит од таканаречените лекови за депресија, кои само привремено" гаснат " оган “, ама тие не го решаваат проблемот.

Затоа здравствените проблеми прво мора да се решат во главата. Ако можеме да го охрабриме пациентот и да му покажеме дека може да заздрави, и дека животот навистина може да биде убав, така што тој се согласи да соработува во процесот на заздравување, тогаш не постои болест која не може да се победи, нема неизлечиви болести и видливи се позитивни резултати понекогаш во ист ден, а понекогаш и за само неколку дена.

Тоа би значело дека не треба да има болен во селата?

„Нема луѓе со депресија во селата, ќе немате време за депресија затоа што луѓето се физички активни. Но, има и други болести, затоа што луѓето во селата консумираат и нездрава храна, пушат тутун, пијат алкохол, се нервираат за сите видови на работи, а бидејќи животот е по природа, компромитиран од медиумите и образовниот систем, тогаш селата се напуштени, а оние што остануваат да живеат во природа немаат со кого да основаат семејство.

Што правите со пациенти кои не сакаат да бидат третирани?

„Не можам да им помогнам на оние што не сакаат да бидат лекувани. Но, имало случаи кога родителите ги донеле своите деца, на возраст од 18, 20 години и ме молеле:„ Д-р Шулц, спаси го нашето дете, тој сака да се самоубие! “ Зедов една таква депресивна девојка, на инсистирање и со одобрување од  родителите, на прошетка по брегот на океанот во Калифорнија.

Разговаравме некое време, а девојката ми рече дека „имала доволно видено од својот живот и сакала да се самоубие“. Јануари беше. Инаку, јас сум исто така инструктор за боречки вештини. Кога бевме малку подалеку, одеднаш ја фатив со едната рака за раката, а другата за ногата, и ја фрлив во студениот океан.

Таа почна да вика: „Дали сте луди !? Дали сакате да ме убиете? “” Реков да плива на брегот и да трча со мене во канцеларијата и да смени облека. Таа беше воодушевена и кога ја смени облеката, се воодушеви и рече: "Докторе, како се вика оваа терапија, се чувствувам многу подобро?"

И реков дека е „хидротерапија“ - античка терапија која ја подобрува циркулацијата на крвта по целото тело, а особено во мозоците на оние кои се депресивни, а кога и се додава физичка активност - пливање и трчање, тогаш резултатите се одлични .

Им објаснив на неа и нејзините родители дека може да примени хидротерапија во нејзината када или туш, една минута туширање топла и ладна вода, и така наизменично седум пати, и дека треба да оди, да плива, да трча, да вози велосипед.“

Знаеме дека третманот со вода се користи многу често во Библијата. Дали нанесувате третман на вода за сите болести?

Хидротерапијата е моќна техника, но не е доволна. Првиот чекор во лекувањето на болеста е да се исчисти организмот. Значи, телото треба да се исчисти од отров за да може да се лекува. Главниот загадувач е обично дебелото црево и прво се чисти. Имав пациенти кои страдаат од главоболка веќе седум години.

И кога го расчистив дебелото црево, главоболката ја немаше. Значи, само запек може да предизвика главоболки. Потоа се чистат другите органи, пред сè црниот дроб, кој е главен филтер во организмот, но исто така и жолчката, бубрезите, мочниот меур, итн. “

Кои техники ги користите при чистење на вашето тело?

"Јас користам само билки од природа. За чистење на цревата, најдобри се јаболка и сливи. Јас им ги давам на луѓето во форма на исцеден сок. За чистење на црниот дроб, чаеви и растителни тинктури, за бубрезите можат да се користат и портокали и сокови од лимон со маслиново масло кои се одлични и за забен камен “.

Велите дека „нема неизлечиви заболувања“. А што е со СИДА?

"Имав неколку пациенти со СИДА кои буквално беа во состојба на распаѓање. Веднаш ги ставив во целата програма за лекување и по седум дена позитивните резултати беа видливи. Во такви случаи, требаше месеци, па дури и една година, да има лек.

А што е со карциномот, срцевите заболувања, дијабетесот, Паркинсоновата болест ...? 

"Верувај ми, гореспоменатите болести се решаваат брзо, како настинка, само ако пациентот е дисциплиниран и сака да соработува. За само неколку дена, до десет дена, пациентите се воодушевени од брзината на процесот на лекување. Разговарав за тоа подетално во мојата книга."