Долго очекуваниот крал на спортските автомобили

Порше конечно го претстави долго очекуваниот модел 2022 911 GT3 ...

Ова е официјално првиот GT модел на автомобил со генерација 992 што е претставен и доаѓа со голем број подобрувања во перформансите што сега го прават поспортски од кога било, особено во споредба со неговиот претходник. Како што можеше да се очекува, Porsche не отстапи премногу од првичната идеја на моделот 911 GT3, што се однесува на генерацијата 996 чии единици дебитираа во 1999 година.

Најновото достигнување на германската марка останува во согласност со победничката формула, комбинирајќи го атмосферскиот рамен шестцилиндричен високо-вртежен врв со тркачки ориентиран хардвер и гола кабина, без нејзина непотребна удобност. 

Новиот GT3 е придвижуван од четирилитарски цилиндар кој развива 9000 вртежи во минута и генерира 502 КС, заедно со 470 Nm вртежен момент. Придружно на оваа машина доаѓа и стандарден седумстепен автоматски менувач со двојна спојка, земен од претходната линија GT3, додека како опција ќе се понуди мануелен шестстепен менувач.

Со преносот на PDK, GT3 развива сто од место за 3,2 секунди и достигнува максимална брзина од 317 km / h. Засега нема информации за цената на новиот модел, но слободно можеме да кажеме дека тој нема да биде помалку од 124.000 евра.