Дури и да не сакате кафе, отсега можеби ќе го пиете: Открија ново многу корисно својство

За многумина, будењето со топла шолја кафе е утрински ритуал без кој не можат да живеат. Без разлика дали уживате во црно кафе, со додавање на кокосово млеко или помешано со цимет и мед, кафето навистина ќе ви го разубави денот и ќе ве расположи. И ако сакате да го ослободите вишокот килограми од половината, вашата дневна навика за кафе може да ви биде од помош, посебно за мажите со голем стомак.

„Јадете ова, не тоа!“ разговарале со експерт и откриле како пиењето кафе може да ви помогне да изгубите тежина. Лаура Бурак MS, RD, основач на GetNaked Nutrition и автор на Slim Down with Smoothies, ги разложува придобивките од додавањето кафе во режимот за слабеење. Сепак, тој истакнува дека кафето не треба да ги замени оброците или грицките.

„Често наоѓам клиенти кои се борат со историја на диета за да користат шолја кафе во 15 часот како замена за оброк, како начин да ги прескокнете оброците и да заштедите калории бидејќи привремено го потиснува вашиот апетит. Затоа, кога сте гладни, ве молиме јадете “, вели Бурак.

Како што рече, кафето може да биде одличен додаток на тековните чекори што ги преземате за да бидете во форма. 

Кафето може да ви помогне да се чувствувате сити

Вашата секојдневна навика да пиете кафе може да поттикне чувство на ситост. Ова може да ви помогне да избегнете прејадување или нездрави закуски.

„Тоа е исто така течност која, како водата, помага да се чувствувате сити и затоа може да ви помогне да јадете посоодветна количина на храна ако сакате да изгубите тежина“, објаснува Бурак.

Може да ви даде поттик на енергија и да го поттикне вашиот метаболизам

Кафето содржи кофеин кој може да ја зголеми вашата енергија и вашиот метаболизам.

„Таа количина на кофеин кога ќе се разбудите може да биде добредојдена“, објаснува Бурак. Тоа дефинитивно ми дава енергија и ме мотивира и е дел од смирувачки утрински ритуал, па затоа му должам на кафето многу љубов. Секако, но дефинитивно фокусирајте се на квалитетен сон и немојте хронично да го користите кафето за вештачка енергија“.

Црното кафе е исклучително нискокалоричен пијалок

Ако сакате да го пиете кафето црно, Бурак вели дека една шолја содржи помалку од пет калории. Така, една обична стара шолја топло кафе без адитиви, нема шеќер и практично нема калории, што го прави идеален пијалок ако се обидувате да изгубите тежина.

Пазете се од „додатоци“ што ги додавате во шолјата кафе

Кафиња со млеко и кафиња со вкус многумина сакаат, но тие може сериозно да му наштетат на вашиот напредок во слабеењето. Многу поединци ја развиваат лошата навика да додаваат крем, сируп и шлаг во своето кафе, претворајќи го во тотални „шеќерни бомби“, вели Бурак.

„Без разлика дали вашите здравствени цели се губење на тежината или не, бидете свесни за адитивите што ги додавате во кафето, кои можат да додадат значителни количини на непотребни калории и дополнителен шеќер и заситени масти во вашата исхрана“, објаснува Бурак