Џипот на Ролс Ројс: Возило на елитата

Кога брендот Ролс Ројс беше претставен на Кулинан, љубителите на нивниот чист стил не беа воодушевени, но нивниот прв теренец сепак ги воодушеви клиентите

Примерокот што можете да го видите во нашата галерија е создаден од Мансори и не е толку впечатлив во стилот - барем во надворешноста, каде што можеме да видиме мат-црна завршница на долните делови, со метален изглед на горните делови, одделени со тенка сина лента.

Внатрешноста на кабината на возачот и патниците се карактеризира со рафинирана кожа во боја што веројатно не би му паднала на памет на никој кога ќе се спомене марката Ролс Ројс. Тапацирот на морнарицата сега ги украсува седиштата со везени логоа „Мансори“ на потпирачите за глава, вратите и потпирачите за раце, украсени со дијамантски споеви. Контролната табла доби иста боја, исто како и подните душеци, дополнително нагласени со бели рабови.

Не сме сигурни дали Мансори на кој било начин го модифицираше моторот на овој модел, како што тоа го сторија порано со објавувањето на „Билионер Едис“, чијашто моќност беше зголемена за 36 КС. Во секој случај, 6,75-литарскиот турбо-мотор е навистина моќен и во фабричка форма, испуштајќи 536 коњски сили и 850 Nm вртежен момент. Благодарение на него, теренецот може да развие брзина од 100 километри на час од место за нешто повеќе од 5 секунди, со максимална брзина да достигне 250 километри на час.