Експерт за спиење ги предупредува луѓето кои пијат кафе веднаш по будење

Експерт за спиење открива зошто не треба да го започнувате денот со шолја кафе…

Да, спротивно на она што можеби верувате, излегува дека консумирањето голема доза кофеин веднаш по отворањето на очите всушност не е добра идеја. Илјадници луѓе ширум светот не гледаат ништо лошо во тоа да се разбудат и да си направат кафе за да ја отстранат долготрајната поспаност, но експертот за спиење д-р Дебора Ли од Get Laid Beds објаснува зошто тоа всушност не е добра идеја. Кофеинот делува така што ги блокира рецепторите на аденозин - кои се одговорни за чувството на поспаност - во вашиот мозок, со што се чувствувате поживи и побудни. Но, блокирањето на овие рецептори веднаш штом ќе станете од креветот не е добра идеја.

Д-р Ли изјави за Sun: „Зголеменото ниво на кортизол може да влијае на вашиот имунолошки систем, а ако тие се веќе на својот врв кога ќе се разбудите, пиењето кафе веднаш штом ќе ги отворите очите може да направи повеќе штета отколку добро. Вие сте имуни на кофеин во текот на долг временски период“.

Па, кога е најдобро време за кафе? Па, според д-р Ли, тоа е кога нивото на вашата енергија почнува да опаѓа во средината на утрото, бидејќи тогаш ќе ги почувствувате најголемите придобивки. Таа рече: „Најдобро време за пиење кафе обично би било средината до доцна утро кога кортизолот е многу помал и може да почнете да чувствувате пад на енергијата. Но, се разбира, не доцна попладне бидејќи тоа може да влијае на вашиот сон. Ако сте некој што се буди околу 7 часот наутро, првото кафе ќе го оставите околу 10 до 12 часот наутро, кога вашето тело и ум најмногу ќе го ценат тоа. И ќе извлечете најголема корист од кофеинот“.

И, се разбира, исто така е паметно да се погрижите да го намалите кофеинот во разумно време за да не влијае на вашиот распоред за спиење - бидејќи таа попладневна шолја кафе може да резултира со тоа да броите овци навечер обидувајќи се да заспиете. „За да избегнете нарушување на режимот на спиење, избегнувајте каков било кофеин после 15 часот, вклучувајќи кафе, газирани пијалоци, енергетски пијалоци, па дури и чај“, рече д-р Ли. „Обидете се да се префрлите на билни чаеви ако ви треба топол пијалок или кафе без кофеин за да се обидете да се измамите за да ги задоволите вашите желби за кафе. Распоредот за спиење ќе ви биде благодарен!“

Фото: Freepik.com
Извор: Мuskimagazin.rs