Еве што се менува во се*сот по 40-тата: Ова се случува и кај двата пола

Ако некој мисли дека по 40-тата година страста и потребата за секс се намалуваат, сосема се лаже. Иако, потребна е поголема стимулација и сензуалност за време на сексуалниот однос

И двата пола се соочуваат со проблемот на паѓање на хормоните. Ова може да ја намали сексуалната возбуда, желбата и расположението. Но, можете да го решите со стимулација, секс играчки и игри.

Еве што се менува во сексот во четириесеттите:

1.Потребен е повеќе труд

И двата пола се соочуваат со проблемот на паѓање на хормоните. Ова може да ја намали сексуалната возбуда, желба и задоволство. Но, постои решение. Потребна е поголема стимулација и сензуалност за време на сексуалниот однос.

2.Имате повеќе храброст

Во четириесеттите можете да имате подобар секс од порано. Вие сте помотивирани, посамоуверени и подобро го познавате вашето тело и телото на вашиот партнер. Можете да истражувате и да играте почесто. Бидете креативни, играјте улоги, гледајте еротски или порно филмови заедно, пробајте тантра...

3.Подобар оргазам

Бидејќи имаат поголема самодоверба, жените полесно се опуштаат и знаат точно што сакаат. Со искуство полесно се постигнува оргазам, па често се вели дека по 40-тата започнува втората фаза од сексуалното искуство. Истражувањата покажуваат дека 70 отсто од жените во 40-тите и 50-тите години почесто доживуваат оргазам отколку жените во 20-тите години.

4.Мажите можат издржат подолго

По 40-тата година, мажите можат да забележат дека сексот може да трае подолго, поради возраста или поради тоа што научиле да го одложуваат оргазмот. Ова уште повеќе ги поврзува со партнерката.

5.Понекогаш нема да може

Лошото е што се зголемува ризикот од еректилна дисфункција. До ова водат нездравите навики - дебелина, висок крвен притисок, неактивност и стрес. Но, еректилната дисфункција денес успешно се лекува. Ќе помогне подобрата комуникација, зголемената стимулација и внесувањето сексуални помагала во спалната соба.

6.Користете лубриканти

Хормоните се виновни што сексот на таа возраст може да биде непријатен, а понекогаш и болен. Со пад на нивото на естроген, мукозната мембрана станува потенка и помалку снабдена со крв, па побавно реагира на стимулација за навлажнување. Најдобрите лубриканти се со природни состојки како алое вера и кокосово масло, кое не ја нарушува pH вредноста на вагината.

Лекарот може да препорача крем со естроген кој ја враќа еластичноста на слузокожата и овозможува попријатен сексуален однос.

7.Пазете се од сексуално преносливи болести

Иако многумина мислат дека тоа им се случува само на помладите, експертите велат поинаку. Поради употребата на лекови, контрацептивни средства и падот на естрогенот, мукозната мембрана слабее, па инфекциите се почести. Се препорачува поредовна контрола.

8.Помислете на срцето

Кардиоваскуларната состојба е клучна за одржување на сексуалната функција. Овозможува проток на крв, што директно влијае на постигнувањето и одржувањето на ерекцијата. Дополнително, ако одржувате здрав кардиоваскуларен систем, ќе избегнете некои несакани ефекти од лековите кои можат да влијаат на сексуалната желба.

Покрај тоа, редовниот секс може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Според експертите тоа е два пати неделно.

9.Ќе има затишје

Сексуалната желба не гори секогаш со истиот пламен. Паровите во долги врски често прескокнуваат предигра, состаноци, романтични вечери или секси текстови. Забораваат дека тоа може да ги разгори страстите.

10.Сѐ уште мора да има секс

Во четириесеттите повеќе се врзувате со партнерот, па искористете го тоа време за да го зачините вашиот сексуален живот. Според истражувањата, 85 отсто од жените по 40-тата година веруваат дека сексот е многу важен, пренесува 24sata.hr.


Фото: freepik