Еве ви пријатен шок: Македонецот светски шампион го тренира основачот на Фејсбук за борбата со Илон Маск

Двајца од најпознатите технолошки милијардери во светот – Илон Маск и Марк Закерберг, се договорија да се борат во натпревар што би се одржал во кафез.

Приказната, за која јавува и Би-би-си, започнува откако Маск на социјалната мрежа Твитер, инаку во негова сопственост, напиша дека е „подготвен за тепачка во кафез“ со Закерберг.

Марк Закерберг, пак – шефот на „Мета“ во чија сопственост се Фејсбук и Инстаграм, објави скриншот од твитот на Маск со порака „испрати ми локација“.

Октагонот претставува ограден простор со душек кој се користи за борби во „Ultimate Fighting Championship“ (UFC). Шампионатот е со седиште во Лас Вегас, Невада.

„Приказната зборува сама за себе“, изјавил портпаролот на „Мета“ за Би-би-си.

По најавата на борбата, 52-годишниот Илон Маск напиша дека речиси никогаш не вежба, освен кога ги зема децата и ги „фрла во воздух“.

Марк Закерберг, кој има 29 години, тренира мешани боречки вештини, а неодамна победи на турнир во џиу-џицу.

Претходно месецов, „Мета“ ја лансираше социјалната платформа Threats, која е слична на Твитер и собра 100 милиони следбеници во првите 5 дена.Ова секако дополнително го изнервира Маск па сега му порачува на Марк да си ги мерат пенисите 

Марк сериозно го свати повикот за тепачка и почна со припреми.

Тренер му е кој ако не македонецот кој живее во Австралија, Александар Волкановски кој пак неодамна стана светски шампион во УФЦ и кој гордо истакнува дека е од Македонија.


Сигурни сме дека ќе го припреми врвно